2011. január 26., szerda

MEGEMLÉKEZÉS A MAGYAR KULTÚRA NAPJÁRÓL

Hazánkban 1989 óta január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját. Ez az ünnep Kölcsey Ferenc Himnuszának születésnapja, hiszen – a kézirat tanúsága szerint - 1823. január 22-én szatmárcsekei otthonában írta le ma is ismert, végleges formájában művét a költő.


 
A Himnusz nyomtatásban először az Auróra c. irodalmi zsebkönyvben jelent meg, címlapján az 1829-es év szerepelt, de már 1828 végén megtalálható volt a könyvkereskedőknél. A Kisfaludy Károly által szerkesztett almanachnak ebben az időben fontos szerepe volt a nemzeti kultúra terjesztésében, a szerkesztő helyet biztosított olyan műalkotásoknak, amelyeknek „tárgyai mind eredeti magyar elmeszülemények". Kisfaludy két alapelvet érvényesített kiadványában: az eredetiséget és a nemzeti jellegű művészet igényét. Ilyen körülmények között indulhatott útjára Kölcsey Himnusza, hogy legfontosabb nemzeti szimbólumaink egyike legyen.

A Himnuszt Erkel Ferenc zenésítette meg, először a pesti Nemzeti Színházban hallhatta a nagyközönség 1844. július 2-án. Azonban 1903-ig magyar nemzeti himnuszként semmilyen hivatalos iratban nem szerepelt, ekkor az országgyűlés törvényjavaslata rögzítette, hogy „Kölcsey himnusza az egységes magyar nemzet himnuszává nyilvánítattatik”, de törvénnyé csak akkor válhatott volna, ha az uralkodó, I. Ferenc József szentesíti, amit nem tett meg. 1989. október 23-ig kellett várni törvénybe iktatására. A XXXI. tv. 36. §-a tartalmazza, hogy „a Magyar Köztársaság himnusza Kölcsey Ferenc Himnusz című költeménye Erkel Ferenc zenéjével”. Ugyanez szerepel az Alkotmány nemzeti jelképeinkről szóló záró rendelkezésének 75. §-ában is.

Iskolánkban is megemlékeztünk a magyar kultúra napjáról. A pénteki első nagyszünetben magyar verseket és dalokat fűztek csokorba a műsorban fellépő tanulók (Ugrai Ivánné tanárnő segítségével).
A videón látható részletben Galgóczy Dorottya, 10. A osztályos tanuló Koltay Gergely Kell még egy szó c. dalát énekli, melynek eredeti előadója Demjén Ferenc és a Kormorán együttes volt.



2011. január 19., szerda

A DÖK januári eseményei

2011. január 11-én az IDB-gyűlésen elbúcsúztattuk a vezetőség végzős tagjait: az iskola IDB-titkárát, Marencsák Kittyt és Kelédi Gabriellát. Ezután megválasztottuk az új vezetőséget.

Az iskola IDB-titkára Sima Fanni 12.F osztályos tanuló lett. Helyettese Farsang Renáta a 12. F-ből, a szervező titkári feladatokat pedig Szabó Ildikó 11.D osztályos tanuló fogja ellátni.

Sok sikert az új vezetőségnek!
Nagy lelkesedéssel készülünk a január 28-án megrendezésre kerülő farsangra, melyet a 10. A osztály szervez.
Jó hangulatot és sok ötletet a felkészüléshez!

Ugrai Ivánné, DÖK segítő tanár


2011. január 14., péntek

A MI BÁLUNK

fotók :)


2011. január 09-én a SYMA Sport- és Rendezvényközpontban lezajlott a tanév legnagyobb hunfalvys rendezvénye, a végzősök bálja, a szalagavató. Valaha az első bál a társasági életbe való belépés előfeltétele volt, vagyis a felnőtté válás első lépcsőfokát jelentette a fiatalok számára. A szalagavató szerepe, szimbólumrendszere hasonló, mint az első bálé: a felhőtlen diákévek elmúlását, a gyermekkortól való elszakadás kezdetét jelzi.



Idén hét végzős osztály tanulói vehettek részt ezen az eseményen: a 13. A (osztályfőnök: Ther Mária tanárnő), a 13.Af (osztályfőnök: Dávidné Tomkó Mária tanárnő), a 13. F (osztályfőnök: Ugrai Ivánné tanárnő), a 12. B (osztályfőnök: Szilágyi Szilvia tanárnő), a 12. Bf (osztályfőnök: Kőnigné Pénzes Edit tanárnő), a 12. C (osztályfőnök: Pásztorné Lipták Ágnes tanárnő) és a 12. Cf (osztályfőnök: Kapuváriné Székely Judit tanárnő). A kék szalagok kis kosárkában várakoztak, szerepelt rajtuk a tanulmányok kezdetét és végét jelentő évszám és az iskola neve, hogy majd sok – sok év múlva is emlékeztessen az itt eltöltött évekre. Az osztályfőnökök feltűzték a szalagokat a sötét öltönyökre, matrózgallérokra, a szokásos iskolai ünneplőruhákra, amelyet néhány perccel később a táncokhoz illő viseletre cseréltek tanulóink, s alig hittük el, hogy a bál végén a fehér keringőruhákban, frakkban felvonuló elegánsan mozgó fiatalok nem is olyan régen kedves, esetlen kamaszgyerekként lépték át a Hunfalvy kapuját.
Hagyományaink szerint a végzősök nevében két tanuló köszöntötte a megjelenteket. Az alábbi két szemelvény az elhangzott két beszéd egy-egy részlete, amely azt tükrözi, tanulóink hogyan látták itt töltött éveiket és az előttük álló feladatokat.
„De hogy is voltak azok a gyorsan elszaladó évek? Mert kilencedikesként ez az egész nagyon távolinak tűnt, inkább azzal voltunk elfoglalva, hogy megismerjük egymást, és kialakítsuk az osztályközösséget, a szalagavató még csak meg sem fordult a fejünkben. A tizedik tanévben ismerős arcok közé tértünk vissza szeptemberen, a tanulásra és az iskolára már jobban tudtunk koncentrálni. A tizenegyedik osztály telt el a leggyorsabban és legsikeresebben: sokunk megszerezte a tanult nyelvből az érettségijét, sikeresen szintvizsgáztunk több tárgyból. Ám sulis éveink fordulópontját jelentette a tizenkettedik tanévünk, amikor iskolát váltottunk, pontosabban a Jurányi utcából átköltöztünk a Ponty utcába.
Az új tanárok, diákok és az épület számos változást hozott számunkra, sok új élménnyel gazdagodtunk. Itt rengeteg iskolai programon vehettünk részt, miközben legtöbbünket már nem a múlt, hanem a jövendő érdekelt, az érettségi, a továbbtanulás és nem utolsósorban a szalagavató bál, ami az utolsó nagy iskolai program, mely után már „csak” a tanulás marad…”
(Írta és elmondta Koncseg Vivien, 13. Af.)
 „…a szalagavató bál különleges ünnep az ember életében. Nemcsak azért, mert örülünk, hogy vége van a kora reggeli keléseknek és próbáknak, hanem azért is, mert ezzel jelképesen „megkoronázzuk” középiskolai tanulmányainkat. A szalagavató lehetőséget ad arra, hogy bizonyítsuk kitartásunkat, eltökéltségünket, és köszönetünket fejezzük ki tanárainknak és szüleinknek a folyamatos támogatásért, amit az évek során kaptunk tőlük.
Minden végzős diák már régóta várta ezt az alkalmat, ugyanis most végre bemutathatjuk hosszú hónapokon át tanult táncainkat, osztályfőnökünk feltűzi a kezdetet és a véget jelképező kék szalagot, melyet mostantól büszkén viselhetünk, s mindenki felismeri, bárhol is járunk, hogy végzősök vagyunk. Ez a pillanat akaratlanul is elindít bennünk egyfajta visszaszámlálást. Azt a fajta visszaszámlálást, ami arra buzdít minket, hogy mostantól kell igazán komolyan venni a tanulást, mert ezen a pár hónapon akár a jövőnk is múlhat!”
(Részlet a 13. A egy tanulói csoportjának közösen készített szövegéből, elmondta Fejős Attila, 13. A.)
Az esemény megszervezéséért köszönet illeti Pásztorné Lipták Ágnes tanárnőt, aki hosszú évek óta gondoskodik arról, hogy a bál minden résztvevő számára szép élmény legyen, Pintér Károlyné tanárnőt, aki nélkül elképzelhetetlen egy ekkora rendezvény zökkenőmentes lebonyolítása. Fontos szerepet játszottak a 11. évfolyamos tantervvel működő osztályok és osztályfőnökeik az előkészítő munkában, a terem báli hangulatának megteremtésében, Géczyné Megyeri Mariann tanárnő a dekoráció megtervezésében és kivitelezésében. Idei gyönyörű, kitűzővel kombinált szalagjaink Dömösiné Dankó Judit tanárnőnek, az osztályfőnöki munkaközösség-vezetőjének jó ízlését dicsérik.
A bál véget ért, jönnek a szürke hétköznapok, tesszük a dolgunkat, ahogyan kell, ballagás, érettségi, és már véget is ért a tanév, diákjaink új helyszíneken, új helyzetekben próbálhatják ki magukat. Reméljük, sikeres emberekké válva örömmel gondolnak majd vissza életüknek erre az időszakára.