2014. december 18., csütörtök

Örökös ökoiskola a Hunfalvy

2014. december 13-án Plánk Tibor igazgató úr vette át a díszoklevelet, amelyet Czunyiné dr. Bertalan Judit, köznevelésért felelős államtitkár (EMMI) és Dr. Simon Attila István, közigazgatási államtitkár (FM) adományozott iskolánknak


Az oklevelet Thaisz Miklós, az EMMI főosztályvezetője, Dr. Kaposi József, az OFI főigazgatója, Dömötör Csaba Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezetője adta át.


ÜNNEPELT KOLLÉGÁK

A mai karácsonyi ünnepségünkön köszöntöttük azokat a kollégákat, akik hosszú ideje iskolánk alkalmazottai:

Szőke Imre 30 éve
Turi Zoltán 30 éve
Pásztorné Lipták Ágnes 20 éve
Marosi Andrea 20 éve
Baranyai Anita 15 éve
Kónyi Eszter 15 éve
Königné Pénzes Edit 10 éves
Keszthelyi Mónika 10 éve
Galgóczy Gábor 10 éve
Matók Rita 10 éve
Sunyovszky Anna 10 éve
Szántó Andrea 10 éve

Krecsmarik Ferenc 25 éve közalkalmazott
Borók Miklósné 25 éve közalkalmazott

GRATULÁLUNK!




2014. december 4., csütörtök

KARÁCSONY ELŐTTI CARITAS A HUNFALVYBAN

Az idei évben is a hunfalvys diákok és tanárok adományokat (ruhaneműt, játékot és tartós élelmiszert) gyűjtöttek a rászorultaknak. Az ajándékokat a Mezőkövesdi Kistérségi Szociális és Gyermekjóléti Szolgálat telephelyére juttattuk el:
  •  összesen 27 zsák élelmiszert gyűjtöttünk, vagyis van olyan osztályunk, amelyik két zsákot is megtöltött tartós élelmiszerrel (40 literes zsákokról van szó),
  •  minden zsákban van (átlagosan) 5 kg liszt, 3 kg kristálycukor, min. 2 kg száraztészta, min. 1 kg rizs, kakaópor, konzerv, 2 étolaj, pudingpor, szaloncukor,
  • ezeken kívül fűszerek, csokoládé, pattogatott kukorica, nutella, só, csillagszóró, tea, kávé, különféle édességek, sütési alapanyagok az ünnepekre való tekintettel, lekvár, méz, kedves üzenetek is kerültek a zsákokba,
  • több osztály is fontosnak tartotta, hogy ne személytelen legyen a segítség, így a zsákokat feldíszítették,
  • 6 zsák ruhát is küldtünk 1 zsáknyi cipővel, a ruháknál külön kislány/kisfiú/férfi/női válogatásban,
  • a tavaszi gyűjtés eredményeként rengeteg játékot tudtunk küldeni, ami így karácsony előtt nagy örömet fog okozni.

A szervezésért köszönet az IDB-nek és Kónyi Eszter tanárnőnek.






 











2014. november 25., kedd

ANGOL NYELVI SIKER

READ, WRITE......... AND PERFORM!


A Berzeviczy Gergely Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola az Oxford University Press támogatásával és együttműködésével a budapesti középiskolák 3 fős csapatai számára angol nyelvű versenyt szervezett 2014. november 21-én.

A versenyt két kategóriában hirdették meg:
  • 1. kategória: azon 9-11. évfolyamos diákok számára, akik az angol nyelvet heti maximum négy órában tanulják.
  • 2. kategória: azon nyelvi előkészítő évfolyamon, illetve az előkészítőt követő két évfolyamon tanuló diákok számára, akik az angol nyelvet heti 5 vagy annál magasabb óraszámban tanulják. Ebbe a kategóriába tartoznak a két tanítási nyelvű és nyelvi előkészítő képzésben tanuló diákok, és mindazok, akik bármilyen más képzési rendszerben heti 5 óránál magasabb óraszámban tanulják az angol nyelvet.

A Hunfalvy diákjai mindkét kategóriában első helyet értek el!
  • Mészáros Ivett, Ling Dalma, Fülöp Zsanett, felkészítő tanár: Szondi Gyöngyi
  • Bolla Krisztina, Palkó Péter Pál, Lakatos Rita, felkészítő tanár: Baranyai István
(mindannyian 10.f osztályosok)

GRATULÁLUNK!






2014. november 1., szombat

Mozgalmas ősz


Két hónap telt el a tanévkezdés óta. Ez az idő olyan gyorsan lepörgött a 130 éves évforduló előkészületei, megünneplése közepette, mintha csak néhány nap lett volna.

Borús napra esett a tanévnyitó, így a műsort csak a zárt láncú tévéhálózaton keresztül láthattuk, aznap kapták meg diákjaink a tankönyveiket, így zökkenőmentesen indulhatott a tanév.

A második héten rendben lezajlottak az osztálykirándulások, akkorra az időjárás már kegyesebb volt hozzánk. Október 3-án szintén szép napsütéses időnk volt, a magyar diáksport napján mi is tettünk az egészségesebb életre nevelésért, testnevelőink kivitték a szabadba egy kis mozgás kedvéért diákjainkat. Szeptemberhez kötődik még diákcsere programunk és a Comenius-programban résztvevők találkozója Soltauban.

Október 10-én - ahogyan a hagyományok ezt megkívánják - sor került a végzősök vetélkedőjére, amely a képek tanúsága szerint jó hangulatban zajlott le. 

A "rendes" iskolai teendők mellett egyre nagyobb szerepet kapott a projektnapokra való felkészülés. Ennek előkészületei már az előző év végén megtörténtek. A projektek témája főként a 130. évfordulóhoz volt köthető. A projektnapok fotói arról árulkodnak, hogy a jól előkészített csoportmunka eredményes volt, mindenki megtalálta az általa legjobban kedvelt témát, tevékenységet.

Az ünnepi programsorozat fővédnökségét dr. Trócsányi László igazságügyi miniszter vállalta el. Az emlékév csúcspontja a két - különböző témájú - ünnepség volt október 21-én és 22-én. Kedden  a Hunfalvy és Európa című előadásban nemcsak iskolánk tanulói vettek részt, hanem a meghívott vendégek is. 14 vendégiskola volt jelen az évforduló alkalmából:

1. Kós Károly Szakközépiskola, Székelyudvarhely, Erdély
2. Márton Áron Gimnázium, Csíkszereda, Erdély
3. Batthyány Ignác Technikai Kollégium, Gyergyószentmiklós, Erdély
4. Bundesgymnasium und Bundesrealgymnasium, Wien 6 Rahlgasse, Ausztria
 5. Gimnazija Antuna Gustava Matoša, Zabok, Horvátország
 6. Lycée Professionnel Agricole Privé Schattenmann, Bouxwiller, Franciaország
7. Vesthimmerlands Gymnasium, Aars, Dánia
8. BBS, Osterholz-Scharmbeck, Németország
9. Społeczna Szkoła Podstawowa im. Małego Księcia w Tarnobrzegu, Lengyelország
10. Colegiul Silvic Bucovina, Câmpulung Moldovenesc , Románia
11. Lycée Privé les Arcades, Dijon, Franciaország
12. Lycée Rémi Belleau, Nogent-le Rotrou, Franciaország
13. 27. számú Iskola, Szentpétervár, Oroszország
14. Lycee Lanitio de LIMASSOL , Ciprus

De nemcsak jelen voltak, hanem ének-, tánc- és zenebemutatókkal is kedveskedtek nekünk.
Az október 22-én megtartott ünnepségünkre büszkék lehetünk. Ritkán mondható el formális iskolai rendezvényről, hogy leköti a figyelmet, ezúttal az első perctől az utolsóig színes, élvezetes műsorban volt részünk.

A 10 órás ünnepség alkalmat adott arra is, hogy a KLIK megjelent képviselőjétől átvehessük Balog Zoltán (Emberi Erőforrások Minisztériuma) Miniszteri Elismerő Oklevelét, amelyet a Hunfalvy tantestülete kiváló pedagógiai tevékenységéért kapott a 130. évforduló alkalmából.
Továbbá külön-külön is kitüntetésben részesültek a következő kollégáink:

Ther Mária - - Miniszteri Elismerő Oklevél
Baranyai István - Miniszteri Elismerő Oklevél
Réffy Anna - KLIK Elismerő Oklevél
Géczy Judit - KLIK Elismerő Oklevél
Trautmann Szilvia - KLIK Elismerő Oklevél
Németh Gábor - KLIK Elismerő Oklevél
Szávin Gizella - KLIK Elismerő Oklevél
Bóna Zoltán - KLIK Elismerő Oklevél

Szép és az iskolához méltó ünnepségsorozat volt. Az ünnepek után azonban várnak minket a dolgos hétköznapok, az "aprómunka", amely nélkül magas színvonalú oktatás nem létezhet. November 3-tól a nyolcadikos gyerekek és szüleik is belenézhetnek abba, mit is csinálunk egy-egy tanórán, milyen módszerekkel, eszközökkel tanítunk és tanulunk a 130 éves iskola falai között.



K.P.E.

2014. október 31., péntek

Élen a tanulásban, élen a sportban




Budapest Főváros Önkormányzata pályázatot hirdetett az "ÉLEN A TANULÁSBAN, ÉLEN A SPORTBAN 2014" fővárosi kitüntető cím elnyerésére a tanulásban és a sportban kiemelkedő teljesítményt nyújtó fiatalok számára.

A díjat elnyerte Sterck Laura , 11.B osztályos tanuló. GRATULÁLUNK!

2014. június 1., vasárnap

Útinapló - Határtalanul program





Első utazás - Budapest


PÉNTEK
2013. december 6.
Mikulás napján izgalommal vártuk a gyergószentmiklósiak érkezését. Az előkészítő órákon már hallottunk a határontúli magyarok helyzetéről, a székelyek történetéről, és utána néztünk, hol van Gyergyószentmiklós. Azt is megtudtuk, hogy ez Erdély leghidegebb vidéke. Mégis meglepődtünk, mikor hallottuk, hogy lassan haladnak, mert hóviharba került a busz.
A délután készülődéssel telt. Már tudtuk, kihez ki érkezik, tanáraink szétosztották a programot és a bérletszelvényeket. Sokan ajándékkal várták a vendégeket.
Este 7-kor telefonáltak, hogy már a Batthyány téren vannak. Az egész csapat futva indult el az iskolából, és pár perc múlva találkoztunk. Ahhoz képest, hogy több mint 12 órát buszoztak, nem is tűntek nagyon fáradtnak. Rövid ismerkedés után mindenki hazavitte a partnerét, az estét családi körben töltöttük.

SZOMBAT
2013. december 7.
A Határtalanul cserediák program első napján a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Múzeumot, az Operát és a CET-et, a vendéglátó és kereskedelmi központot néztük meg. Ellátogattunk a Vörösmarty téri nagy karácsonyi kézműves vásárra, valamint a közös időtöltés után saját programokat szervezhettünk.

A szombat reggel az erdélyi diákoknak a több mint 12 órás buszút után  igen nehezen indult. Fáradtan gyűlt össze a csoport a Szentlélek téren 9 órakor, hogy a tervezett fél 10-es időpontra megérkezzünk a Múzeumba. Szerencsére időben odaértünk, és 4-5 fős csoportokra bomolva megnéztük a szakmai kiállítást.
A múzeum a magyar kereskedelem fejlődésének és történetének két évszázadát mutatta be. Láttunk többek között régi reklámtáblákat a dohányzás, az ital, az élelmiszer, a vegyes iparcikk és a biztosítás témakörökben. Voltak manapság már ritkán vagy egyáltalán nem használt bolti segédeszközök, régi árucikkek.
A múzeumban töltött idő alatt meg kellett oldanunk egy feladatlapot. Ez sajnos a mi csoportunknak több ok miatt nem sikerült valami fényesen. Volt a csoportban, aki csak nézelődött, volt, aki segített a kérdésekre válaszolni és bár érdekesnek találtuk a kiállítást, inkább az ismerkedésre, barátkozásra szántunk több energiát.
A határtalanul program első, szakmai része után nagyon jól esett egy kis pihenő idő. Mindenkinek volt 2 szabad órája, amit saját belátása szerint tölthetett el. Mi a cserediákok kérésére elmentünk a legközelebbi bevásárló központba, a Westendbe, ahol megebédeltünk, pénzt váltottunk, valamint egy röpke órát mozgólépcsőztünk - szintén a cserediákok kérésére-.
A délutáni program 15:00-tól kezdődött. Elsétáltunk a CET-hez, ahol kb. egy-másfél órát voltunk. Rengeteg képet készítettünk a volt raktárépület átalakított tereiről, beültünk egy Dunára néző kávézóba, ahol jót beszélgettünk.  
Következő állomásunk a Vörösmarty téri nagy karácsonyi kézműves vásár volt. A sok sétálás után nyúzottabb volt a csoport, de a Váci utca szépsége mindent kárpótolt.  Egy röpke fél órát tudtunk itt tölteni, amibe nem fért bele a sült kolbász, forralt bor páros.

 

A következő és egyben utolsó állomásunk az Opera volt. Földalattival közelítettük meg, ami talán a legjobban tetszett a szombatból az erdélyi gyerekeknek. Benéztünk az Opreaház karácsonyi díszbe öltöztetett előcsarnokába, találkoztunk a Diótörő című előadás jelmezes szereplőivel, és egy betlehemi előadáshoz is szerencsénk volt.
A tervezett programok után jöhetett a saját, közös időtöltés. Mi a mozi mellett döntöttünk, mert úgy gondoltuk, hogy ez nagy élmény lehet az egész társaság számára. Szerencsére igazunk is lett, a Last Vegas című film jó választás volt.
Sikerült sajnos a tervezettnél később hazaérni, ami nem is lett volna probléma, ha másnap nem indult volna korán a nap.

VASÁRNAP
2013. december 8.
A mai első programokat néhányan elalvás miatt lekésték. Újra a Fővám téren találkoztunk, ahonnan 2-es villamossal mentünk  a millenniumi városközpontig. Itt megnéztük a Művészetek Palotáját. A bejárat előtti téren készült egy csoportkép egy csupa szánkóból épült karácsonyfánál. Onnan átsétáltunk a Nemzeti Színházhoz.
A délelőtti szakmai program a Szimpla romkocsmában működő termelői piac felkeresése volt. még mi, Budapestiek se tudtunk a létezéséről. Sok zebrán és szűk kis utcákon keresztül értünk a célunkhoz. A látvány meglepő volt. Soha életünkben nem számítottunk volna arra, ami fogadott minket. Egy nagy ajtón belépve egy kis piacként működő helyiség fogadott minket ,aminek nyitott és zárt része is volt. Itt házi készítésű árukat árultak, de leginkább a sajtokból volt nagy választék.
Ezen kívül működött egy kisebb bár, ami hozzáadott a hangulathoz. Alig fértünk el a szűkös helyen és nagyon nehezen láttunk bármit is. Mikor nagy nehezen megszemléltünk mindent, amit tudtunk, egy hagyományosabb vásárba mentünk tovább: az óbudai Fő tér adventi hangulatával ismerkedtünk.
Utána hazasiettünk, hogy készülődni tudjunk a híres neves szalagavatóra. Este hatkor kezdődött az ünnepség, amit négy kilencedikes fiú az énekes előadásával tett hivatalossá.. A fiúk után egy igazán csodálatos hangú végzős lány szereplése dobta fel a hangulatot.
 Az énekes programok után az igazgató úr rövid beszéde következett, ezt követően az osztályok felsorakoztak, hogy osztályfőnökük feltűzhesse a jól megérdemelt szalagjukat.
Rövid szünet után következett a táncok bemutatása. Igazán ötletes koreográfiákat láttunk. Volt palotás, katonatánc, cigánytánc, az egyik osztály a negyvenes évek világát idézte. Majd a jól ismert bécsi és angol keringők kápráztattak el minket a lányok gyönyörű,szebbnél szebb mennyasszonyi ruhájukkal és a fiúk elegáns öltönyükkel.
Hazaérésünkkor mi és vendégeink beláttuk, hogy ismét egy olyan napnak lett vége, ami sok új érdekességet és élményt szerzett nekünk. :)

HÉTFŐ
2013. december 9.
Reggel 8 órakor találkoztunk a Kossuth téren, a metrólejáróban Aznap nagyon hideg volt,fújt a szél, ezért kicsit átfagyva érkeztünk meg a Parlamenthez. Várnunk kellett a bejutásra.
Nagyon érdekes volt a biztonsági kapun való átjutás. Minden szúró- és vágóeszközt ki kellett tennünk a zsebünkből, illetve táskánkból, és ugyanez a szabály vonatkozott a fémből készült tárgyakra is.
A hatalmas márványoszlopok és a gyönyörű lépcsőház nemcsak a vendégeket, de minket is elvarázsolt. Nagyon tetszett a bejáratnál található gyufákból készült Parlament makett.
Láttuk a magyar Szent Koronát, és megnéztük a Felsőház üléstermét, amelyet a televíziós közvetítésekből sokkal nagyobbnak képzeltünk.
Következő programunk a Bazilika megtekintése volt. A két történelmi épület érdekes közös tulajdonsága, hogy mindkettő kupolamagassága 96 méter. A Bazilika előtt megnéztük a karácsonyi vásárt, ahol sok érdekes, hagyományos kézműves terméket láttunk. Kóstoltunk kürtős kalácsot is.
 A földalattival továbbmentünk a Hősök terére. A zord időjárás ellenére is sok képet készítettünk. Az iskolába visszaérve nagyon jól esett mindenkinek a meleg ebéd.
Ezután az iskolához közel található Hagyományok házát látogattuk meg, ahol közelről ismerhettük meg a hagyományos magyar kézműves termékeket, láthattunk a busójárással kapcsolatos álarcokat és megismerhettük ennek a népszokásnak az eredetét. Sok kézzel készített agyagedényt, napi használati tárgyat, bútort mutattak nekünk, de a különböző tájegységek hímzései is érdekesek voltak.


KEDD
2013. december 10.
Egy kicsit borús keddi napon, reggel 9 órakor találkoztunk az iskolában, majd onnan indultunk a Budai várba. A várban színes és  érdekes programok vártak minket, melyeket a tanárok szerveztek nekünk. Az iskolából a „Jezsuita lépcsőn” keresztül juthattunk fel a várba,ahol hirtelen a Halászbástyánál találtuk magunkat. Itt szemügyre vettük ezt a nevezetességet, majd csoportokra bomlottunk. De még mielőtt a feladatot a tanárok közölték volna velünk és elkezdhettünk tevékenykedni,  a Mátyás templomot megnéztük belülről is. A templomban egy kisebb előadást is hallhattunk a templom történetéről egyik jól felkészült tanárunk előadásában, melyet figyelmesen hallgattunk, netán a későbbiekben szükségünk lehet az információkra. A  földszinttől az emeletig mindenhol jártunk, ahova csak engedélyt kaptunk a belépésre.
Később a csapatok különböző helyeken kezdték a várnegyed bejárását Mindenki járhatott a Ruszwurm cukrászdában, Táncsics Mihály börtönénél, a Bécsi kapunál, Hadtörténeti Intézet és Múzeumnál, a Mária Magdolna templomnál. Délben  finom ebéd várt minketaz iskolában.
Ezután átmentünk a nagy tornaterembe a karácsonyi vásárra. Itt többnyire első évfolyamos diákok várták lelkesen és izgatottan a vásárlókat, igazi – jó értelemben vett- piaci hangulatban.
Különböző, színes, egyéni standokat láthattunk, ahol sok érdekességgel, finomsággal, hasznos, szórakoztató termékekkel álltak elő a diákok. Ezeket a termékeket nem csak csodálhattuk, hanem hasznos, olykor tréfás információkat kaptunk róluk. A termékek mellett kreatív, szakmai tudást nem feltétlen igénylő marketing fogásokra is szert tehettünk. 
 Mindezek után egy búcsúztató vetélkedő vette kezdetét, ugyanúgy az iskola falain belül az egyik szaktanteremben (B11-12). Ezen a vetélkedőn egy saját magunk által összeállított tréfás kvíz kérdéseire kellett gondolkodási idő nélkül válaszolni. A szellemi tevékenység után meglepetésként mindenki megkóstolhatta a Ruszwurm cukrászdából hozott, hagyományos kézműves technikával készült krémest.
Az este további része már a búcsúzkodásé volt.

SZERDA
2013. december 11.
És végül elérkezett ez a nap is. Reggel vártuk a buszt vacogva a Batthyány téren, de a dermesztő hideg sem fagyasztotta le a mosolyt az arcunkról. Az elmúlt gyönyörű pár nap élményben dús emlékei kavarogtak bennünk. Utoljára elevenítettük fel a legszebb emlékeinket és persze kedves cserediákjainkkal  rengeteg programot megbeszéltünk, amit majd erdélyi látogatásunkkor meg is szeretnénk valósítani. Így hát a mosoly továbbra sem tűnt el arcunkról, mivel tudtuk ennek a kalandnak még csak az ízelítőjén vagyunk túl. Ezen a napon már mindenki teljesen el volt fáradva a rengeteg sétától és izgalmas, ám kimerítő programtól. Megismerhettük Budapest látványosságait és felkerestük a gazdasági és marketing szempontból érdekes helyeket.
Tanáraink igen jól bonyolították le ezeket a programokat, egy percig sem hagytak minket unatkozni.
Végül egyszer csak megérkezett a busz. Búcsút vettünk újdonsült barátainktól, de nem csüggedtünk, mert pár hónap múlva ott folytathatjuk az élmények gyűjtését, ahol most kimerülten abbahagytuk. Heves integetéssel és nagy mosollyal útnak eresztettük a gyergyószentmiklósi diákokat, és miután végignéztük, ahogy a busz elrobog, lassan, de jókedvűen szállingóztunk a Hunfalvy János Szakközépiskola megszokott falai közé és belekezdtünk egy újabb átlagos tanítási napba, de tudtuk: a mókának közel sincs vége!




Második utazás - Gyergyószentmiklós

KEDD
2014. április 8.
Reggel 5 órakor gyülekeztünk a Batthyány téren, hogy időben nekivághassunk a hatszáz kilométeres útnak. Mindenki nagyon fáradt volt, így csendben kezdődött az utazás, de annál jobb hangulat lett, miután aludtunk egy pár órát. A buszút alatt tovább ismerkedtünk egymással, mert sok osztályból jöttünk, és a decemberi programok közben erre nem volt sok időnk. Szerintem  sok új barátság kötődött ebben a hat napban, mind iskolán belül, mind a cserediákokkal.
Mikor átléptünk a határon, felélénkült a társaság, mert szép tájakat láttunk, néhányan fényképezni kezdtek. Útközben párszor megálltunk kicsit nyújtózkodni, pihenni. Marosvásárhelyen töltöttünk valamivel hosszabb időt, itt besétáltunk a főtérre körülnézni.
Este 8-ra érkeztünk úti célunkhoz, Gyergyószentmiklósra, ahol már türelmetlenül vártak vendéglátóink. Az iskola kollégiumában lepakoltuk a cuccainkat, aztán siettünk vacsorázni. Nagyon jó volt a menza, kár, hogy itt nem olyan, mint ott. Vacsora után kicsit beszélgettünk az erdélyi diákokkal, majd visszasétáltunk a szállásunkra, és elfoglaltuk a négyfős szobákat..   Jó hangulatban telt el az első napunk, de nagyon kimerítő is volt.

SZERDA
2014. április 9.
A nap most is koránkeléssel és finom reggelivel kezdődött. Utána siettünk az aznapi program első állomására, az iskolák bemutatkozására. A Nevelés európai szellemben című rendezvényre rajtunk kívül öt-hat másik romániai és magyarországi iskolából is érkeztek csoportok. Ezen a délelőttön a Maros szállóban tartottunk egymásnak angol nyelvű iskolabemutatót. Bár a bemutatkozások érdekesek voltak, a vége felé kezdtük magunkat elunni, de az egyik román duó viccelődése erre is megoldást jelentett.
Akár meg is gyónhattuk volna bűneinket az ezt követő városnézés első állomásán, az örmény templomban. Ez a környék egyik ismert látványossága. A templomot fehér fal öleli körbe, melyet számtalan különféle színű, anyagú és méretű kereszt díszít. Belül a falakat és a mennyezetet is gyönyörű freskók borítják. A szemünk egy igen szokatlan jelenségen állapodott meg: a szószék tetején egy szobor mintázza a sátánt kegyetlenül taposó Gábriel arkangyalt. Az idős úr, aki a templom történetéről és az örmények örökségéről tartott előadást, nagyon alapos ismeretekkel és remek humorérzékkel kötötte le a figyelmünket.
Városnéző sétánkat a helyi gimnázium előtt folytattuk, meglátogattuk a Szent Miklós plébániatemplomot és a közelében nyílt Nosztalgia cukrászdát, majd kiértünk a főtérre.
Azt hittük, hogy olyan meleg lesz délután is, mint a nap első felében. Mekkorát tévedtünk!
Mire a Góbé lovardában rögtönzött gyorstalpalón megismerkedtünk a székely lovas huszárság történetével, igazi orkán kerekedett. A vendéglátóink közé tartozó székely lány édesapja mutatta be a huszárkellékeket és a lovakat. A rossz idő ellenére sokan nyeregbe pattantunk, hogy jobban beleélhessük magunkat a huszárságba.
Az est fénypontja az exkluzív körben megtartott diszkó volt, ahonnan a szállásra visszatérve szinte összeestünk a fáradtságtól.

CSÜTÖRTÖK
2014. április 10.
 Mint minden reggel, ezen a napon is frissek és üdék voltunk. A reggeli után egész napos kirándulásra indultunk. Parajd felé az első látnivaló a borzonti tájházak voltak. Itt megismerkedhettünk a hagyományos székely házakkal a szegényekétől a gazdagokéig.
A teljes berendezést háziipari műhelyek bemutatása tette még gazdagabbá. A vezetést a gyűjtő népviseletbe öltözött lánya vállalta magára.
 Az út a Bucsin-tetőn át, csodaszép havas tájon vezetett tovább. Valaki megjegyezte, hogy olyan, mintha a NATGEO műsorát néznénk. Kb. másfél óra múlva érkeztünk a következő állomásra. Parajd a Kárpát-medence egyik legfontosabb sóbányászati helye, nevét a paraj főnévről kapta,a hagyomány onnan ered, hogy a sószállító fuvarosok e helyen legeltették, "páréztatták" a lovaikat, miközben szekereiket megrakták sóval. Története egészen a rómaiak koráig nyúlik vissza,mert itt már korábban is működtek sóbányáik. A bányában 1 órát tölthettünk szabadon, ahol lehetőségünk volt kipróbálni az ottani kalandparkot, illetve vásárolhattunk a boltok vagy kávézók sokaságában.
Parajd után iránytűnk Korond felé mutatott. Ez a falu a székely fazekasmesterség központja.Korondon a népművészeti vásárt vizitáltuk meg, ahol egy helyi taplógomba mester tartott nekünk előadást a taplógomba és abból készült tárgyak rejtelmeiről.
Ezután Farkaslakára mentünk, ahol Tamási Áron szülőházát tekinthettük meg. Itt  az író unokaöccse számolt be keresztapja életéről, arról, hogy hogyan került erre a pályára és egyéb érdekességekről .
Később felkerestük Udvarhelyet, ahol körbejártuk a főteret, és ezután hazautaztunk. Ott a finom vacsora után a gyergyószentmiklósiak egy táncesttel kedveskedtek nekünk. Először két pár bemutatta a csárdás bonyolult táncát, később pedig mi is kipróbálhattuk, milyenek lennénk néptáncosként. A táncosok tanítgattak lépéseket, mi pedig nagy nehezen belerázódtunk és párokban táncolhattuk el a helyi néptáncot.
Úgy gondolom, hogy ez a nap volt az egyik legérdekesebb, legélménydúsabb, kimerülten zuhantunk az ágyba ennyi program, tánc után.

PÉNTEK
2014. április 11.
Pénteken reggel havazásra ébredtünk. Áprilisban!!!

Első utunk az iskolába vezetett, ahol nyugodtan megreggelizhettünk, majd találkoztunk cserediákjainkkal, és felszálltunk a buszra. A Gyilkos-tóhoz indultunk, az út körülbelül 1-1.5 óra hosszú volt. Útközben meghallgattuk a tó legendáját, amelynek több ismert verziója is van, de mindezek közül Eszter legendájával ismerkedhettünk meg, amely egy ifjú leányról, egy juhászról, és egy zsiványról szól, akik belefulladtak a tóba, és a történet szerint Eszter vérétől pirosas árnyalatú a tó színe. Amikor a hegyekbe érkeztünk, fantasztikus látvány tárult elénk. Meglepődötten néztünk ki a busz ablakaiból, hiszen tavasszal nem igazán van módunk havas tájat látni. Hó borította az összes fenyőfát, csodálatos látványt nyújtott, meg is ragadtuk az alkalmat a fotózáshoz.
A Gyilkos-tavat is hó lepte, így nem volt lehetőségünk sokat látni belőle. Innen a Békás-szoroshoz mentünk le, ahol a rossz időben is nyitva volt néhány kézműves terméket árusító bódé.
Déltájban visszatértünk Gyergyószentmiklósra, és ebéd után egyenesen a kultúrházba siettünk a délutáni műsor próbájára. A Nevelés európai szellemben című program gálaestjét magyar és román nyelven tartották, mert több román iskola is volt a résztvevők között. A műsorszámok között volt humoros és komoly, prózai és zenés. Mi is bemutattuk tehetségünket egy versből és három dalból álló műsorszámunkkal.
Mindezek után két lehetőségünk volt az este folytatását illetően. Választhattunk, hogy az estét a cserediákjaink otthonában töltjük, családjukkal, és megismerkedünk velük, vagy a Gyilkos-tó melletti nagyon elegáns étteremben vacsorázunk, ünnepelünk a többiekkel. A többség az éttermet választotta, ahol a Batthyány- bállal folytatódott az este. Itt volt élő zene és fergeteges tánc. . Eleinte csak magunk között táncoltunk, de amikor egyre jobb lett a hangulat, akkor mi is kezdtünk feloldódni, és elvegyültünk a többi diák között. Összességében olyan jól éreztük magunkat, hogy a tervezettnél kicsit később is tértünk vissza a szállásra.

SZOMBAT
2014. április 12.
  
A csapat reggel 8 órakor ébredt, kissé fáradtan hisz az előző napon nagyon későn értünk haza.
A Szárhegyi út 17. szám alatt megtalálható Sándor-házban lehetőségünk volt a nap elején, kezdésnek, megtekinteni egy úri hímzésekből álló kiállítást. Ezen a kiállításon megközelítőleg 60 db. hímzéstechnikával találkozhattunk, melynek létrejötte elsősorban a Gránátalma egyesületnek köszönhető.
Kisné Portik Irén néprajzkutató több mint húsz éve tanítja tojásírásra a gyerekeket. A gyergyói műhelyben évente 1000 hímes tojást készítenek a kisebb-nagyobb gyerekek. A tojásokat kesicével és viasszal írják meg, ez a hagyományos technika. Több száz motívum közül lehet választani. Mi ezen a tojásfestő programon nem vettünk részt. Csak a mesteremberek által készített tojásgyűjteményt tekintettünk meg.
„Annyi gyönyörű tojáshímzés kerül a kezembe minden óra után, hogy engem is feltölt. Fárasztó a 8 óra, de ez csak testi fáradtság, lelkileg akkora töltetet jelent, hogy már a jövő évet tervezem mindig.” – mondta a néprajzkutató.
Ezután buszra szálltunk, és csodálatos tájakon átutazva a Gyimesek völgyébe látogattunk. Az ezeréves határnál egy dombra mászott fel a csapat, ahol fa cölöpökön kifaragva láttuk a magyarság történetét egészen napjainkig. Gyimesbükk határában láthatók az Osztrák–Magyar Monarchia egykori  határkövei. Szintén itt található a Monarchia egykori legkeletibb vasúti őrháza, valamint a Rákóczi-vár romjai. A romok tetején rengetegen fotózkodtak, hisz innen is gyönyörű szép látvány tárult elénk. A falu területén található nagy vasútállomást Pfaff Ferenc építette 1897-ben.
Kirándulásunk következő állomása Csíksomlyó volt, ahol felkerestük a magyarság legnagyobb zarándokhelyét, innen Csíkszeredába utaztunk. A városnézésre nem sok idő maradt, mert vissza kellett érnünk a búcsúestre.
Az ünnepi vacsora után vetélkedőn adtunk számot frissen szerzett ismereteinkről. Az este további részében cserediákjainkkal biliárdoztunk, beszélgettünk. Sajnos hamar elérkezett a búcsúzás ideje.

VASÁRNAP
2014. április 13.
Reggel a kollégiumban ittunk forró teát és kaptunk hideg élelmet az útra. Ezután beraktuk a bőröndöket a buszba, felszálltunk és 07:00-kor elindultunk Budapestre.
A hosszú utazást egy rövid kolozsvári városnézéssel szakítottuk meg.
A főtér felé sétálva megnéztük a sárkányölő Szent György szobrát. Ez a szobor egy másolat, az eredetije Prágában található. Itt csináltunk egy csoportképet, utána haladtunk tovább.  Mikor megérkeztünk a főtérre, ott egy városi futó maraton fogadott minket.  A tér közepén Mátyás király szobra áll. Ez a szobor azért van itt Kolozsváron, mert Mátyás király itt született. Itt is csináltunk egy csoportképet, utána kaptunk 25 perc szabadidőt.
Ezután már nem álltunk meg nagyobb városokban vagy községekben, mert szorított minket az idő. Útközben újra megbeszéltük az elmúlt napok tapasztalatait.
Szerintünk a Határtalanul Program 2014 nagyon élménydús volt. Sok mindent megtudtunk az erdélyi emberek szokásairól, sok érdekességet láttunk Erdély számos pontján. A programok élvezetesek voltak, sok új embert ismerhettünk meg és szakmai ismereteket is szereztünk az utazás alatt.



A programban résztvevő hunfalvys tanárok:
Trautmann Szilvia
Szabóné Peregi Zsuzsanna
Szabó Eszter

A programban résztvevő hunfalvys diákok:
Árvai Arnold
Bácsfai Gábor
Balla Bence
Barna Klaudia
Dakó Dávid
Deli Dorottya
Eckstein Krisztina
Fauszt Benedek
Ferenczi Dávid
Gurin Kamilla
Horonitz Fanni
Jankovics Klaudia
Kertai Jolanda
Kohajda Orsolya
Koszó Kata
Monori Szabolcs
Monori Zsófia
Nagy Dániel
Németh Attila
Oláh Balázs
Solti Martin
Szabó Nikolett
Szigethy Ádám
Takács Péter
Tárkányi Ábrahám
Viski Tamás
Vona Krisztián
Galda Dávid
Horváth Alexandra
Varga Fanni



A programban résztvevő erdélyi tanárok:
Kiss Aliz
Kelemen Csilla
Lukács Mihály

A programban résztvevő erdélyi diákok:
Angi Tünde
Bus Martina
Keresztes Marika
Vakaria Edit
Puskás Andrea
Bartalis Előd
Bakos Magdolna
Portik Tímea
Salamon Norbert
Kilyén Szilárd
Szász Attila
Szabó Orsolya
Nagy Bernadett
Czirják Réka
Ambrus Emőke
Balázs Abigél
Rokaly Tamás
Czepellus Beáta
Kabdebo Anita
Fehér Anita
Parászka Emőke
Madarász Rajmond
Portik Roland
Gál Gabriella
Ferencz Lilla
Balla Emőke
Elekes Bea
Bartha Beáta
Dénes Andrea
Antal Tünde
 

Készítették a Hunfalvy János Szakközépiskola tanulói
2013. december – 2014. április