2014. január 29., szerda

Beszámoló az EU-óráról



Rengeteg adat, számok, ábrák, információk, grafikonok, kvíz, kérdések és válaszok, magyarázatok. Mindezek az Európai Unióhoz kapcsolódva. Na de ne ugorjunk annyira előre.



2014.01.22-én az osztályunknak lehetősége nyílt részt venni egy EU-ról szóló előadáson a Millenáris Parkban. Miután megérkeztünk, csapatokban rendeződve kíváncsian vártuk, hogy mi lesz a program. Első feladatunk bizonyult a legkönnyebbnek: figyelni az előadóra és memorizálni azt a sok-sok elhangzó információt. Egyes dolgokról már korábban is hallottunk, másokról pedig csak most szereztünk részletesebb ismereteket.

Megismerkedhettünk alaposan az EU jelképeivel. Az egyik meglepetést a zászló okozta. Ki gondolta volna, hogy a csillagok és a tagállamok száma között egyáltalán nincs összefüggés és a kör az egységet jelképezi? 1985-től az Európai Unió himnuszává Ludwig van Beethoven Örömódáját választották. Európa napját május 9-én ünnepeljük, amit az Robert Schuman nyilatkozatához (1950) kapcsolhatunk, ugyanis a mai EU kialakulásának kezdetét a Schumann-javaslattól számítjuk. 

A 2000-óta használt EU jelmondat, szintén fontos jelkép: „Egyesülve a sokféleségben”. A mondat, amit az Európai Unió összes hivatalos nyelvére lefordítottak, a béke és egység megteremtése mellett a sokféle kultúrát és hagyományt is szimbolizálja. Nem szabad kifelejtenünk a sok országban már hivatalos pénznemet, az eurót sem. Az EU egységes fizetőeszköze óriási segítség például az uniós tagállamokon belüli vásárlásban, kereskedésben.

Végül sor került egy vetélkedőre is, ahol a csapatok összemérhették tudásukat. Az első fordulóban az országra jellemző adatokból és megállapításokból kellett minél hamarabb kitalálni, hogy vajon melyik tagállamról lehet szó. A bátrabb csapatok merészen karikázgattak és irkáltak, ameddig a bizonytalanabbak többször is átgondolták a lehetőségeket. Volt szó híres pezsgőkről, a II. világháború kirobbanási helyéről, Alpokról, magyar lakta területekről, zászló színekről és különböző kultúrákról. A második fordulóban csak a lehetséges válaszok közül kellett kiválasztani a helyeset, ami több csapatnak is jobban sikerült. Végezetül az utolsó körben újabb feladatlapot kaptak a csapatok. Ennél a résznél a feladatok az Európai Unió történetére és működésére vonatkoztak. Itt kiderült, ki mennyi mindent jegyzett meg az előadás során.


Összességében sok mindent megtudhattunk a minket, az életünket nagy részben befolyásoló szervezetről, az Európai Unióról. Nem is gondoltuk, hogy ilyen nagy és nemzetközi közösség részei vagyunk. Bár nem mindig érezzük kézzelfoghatónak, mégiscsak büszkeséggel tölthet el minket, hogy a mi zászlónk is ott lobog a többi közt.

Molnár Tímea (11.E)

2014. január 24., péntek

Magyar kultúra napja



2014. január 22.

A magyar kultúra napját iskolánk minden évben színes programokkal ünnepli meg. Az emléknap azért kötődik január 22-hez, mert 1823-ban Kölcsey Ferenc Szatmárcsekén ezen a napon adott végső formát a Himnusznak. 

Idén egy új kezdeményezésbe is bekapcsolódtunk az ünnep 25. évfordulójának tiszteletére. Valamennyi magyar nyelvű általános és középiskola részvételével útjára indult "Az együtt szaval a nemzet" program.

Kölcsey Ferenc Himnuszát Jordán Tamás irányításával (a Google új technológiájával, a YouTube.com/egyuttszavalanemzet oldal felhasználásával) szavalták el közösen a tanulók.
A cél a magyar kultúra népszerűsítése, valamint a világ különböző pontjain élő magyar közösségek összekapcsolása volt. Az esemény vezénylésének első színhelye a Budajenői Általános Iskola volt. A programban - az eddigi adatok alapján - közel 400 ezer magyar vett részt a világ minden részéről, nagyjából 1000 helyszín kapcsolódott be a közvetítésbe.
Már kisorsolták, hogy a következő évben a Táncsics Mihály Tehetséggondozó Gimnázium, Szakközépiskola, Általános Iskola és Kollégium (5900 Orosháza Táncsics u. 2-4.) lesz a rendezvény központja.
Január 23-tól megkezdődött A magyar költészet napjára való felkészülés, újabb szavalatok feltöltésére van lehetőség az info@egyuttszavalanemzet.hu e-mailcímre elküldött YouTube linkeken keresztül.

Eközben saját programjaink is sikeresek voltak. Az előzetes feladat a magyar konyhát népszerűsítette, túróból készült ételeket (édeset vagy sósat) kellett készíteni az osztályoknak, az elkészült "alkotásokat" íz, illat és küllem alapján bírált az avatott zsűri, amelynek nehéz dolga volt, hiszen sokféle finom túrós ételt kellett megítélniük.
Hagyományainknak megfelelően az első órában rövid műsort láthattak diákjaink (a zártláncú TV közvetítésével), amely a Himnusz történetéhez, szövegéhez és zenéjéhez kapcsolódott. A film elkészítéséhez a 12. D osztály nyújtott segítséget.
Az első nagyszünetben rendezett vetélkedőn magyar írókat, költőket kellett karikatúrák alapján azonosítani. Minden osztály 3 tagú csapatot küldhetett.
A második nagyszünetben Lázár Ervin versírással kapcsolatos meséjét nézhették meg tanulóink a 9.FNY előadásában.
A versenyek összesített eredménye alapján a 9. F lett az első helyezett, a második a 11. A, a harmadik pedig a 12.D lett. Reméljük, minden diákunk megtalálta azt a programot, amelyet a legszórakoztatóbbnak vagy épp a legtanulságosabbnak talált.

K.P.E.

2014. január 21., kedd

Céglátogatás a TATA-nál



Az idén immár sokadik alkalommal nyílt arra lehetőség, hogy néhány hunfalvys diák betekintést nyerhessen (interaktív foglalkozással egybekötött nyílt nap keretében) egy olyan multi cég működésébe, mint a TATA. A látogatás egyetlen feltétele kommunikációképes angol nyelvtudás volt, ami iskolánk tanulóinak nem jelenthetett gondot. 

A TATA egy indiai anyavállalattal rendelkező, nagyon szerteágazó tevékenységgel foglalkozó nagyvállalat, profiljához tartozik például a motorgyártás és fejlesztés, az energiaszolgáltatás, a teagyártás. Magyarországon két telephellyel rendelkezik, mindkettő Budapesten található. 

A dolgozók közötti kommunikáció természetesen angolul folyik, ugyanis több mint 16 nemzet képviselteti magát a cégnél. A TATA magyarországi telephelyén piackutatással és felméréssel, telekommunikációs marketinggel, könyveléssel, valamint tőzsdei kimutatásokkal foglalkozik. Látogatásunk során az utóbbi kettőt személyesen is megfigyelhettük, ami igen hasznos volt, ugyanis nagymértékben kapcsolódik a tananyagunkhoz.


 A foglalkozás során először egy fejvadász cég mutatkozott be nekünk. Fontos információkkal látott el bennünket az álláskereséssel kapcsolatban. Ezután egy prezentációt láthattunk arról, hogy valójában mivel foglalkozik a TATA, valamint a magyarországi telephely munkáját is bemutatták. Ezután egy csoportos - játékos - feladatot kellett teljesítenünk, amit a "fejvadászok" felügyeltek. A játék az Eiffel-torony megépítése volt, ehhez tíz darab gyufásdoboz, ragasztóstift, valamint cellux állt rendelkezésünkre. Fontos kritérium volt, hogy minden anyagot fel kellett használni az építkezés során. A feladat megoldása közben is végig angolul folyt a kommunikáció, ami néhány diáknál a bátorság hiánya miatt problémát okozott. Eközben a munkát mindenhol egy-egy "fejvadász" felügyelte. Néhányunknak immár másodszorra nyílt lehetőség erre a programra, ezért mi azt a külön feladatot kaptuk, hogy segítsünk a "fejvadásznak" a csoporttagok értékelésében. 

A megadott idő elteltével mindenkinél állt a torony, ami önmagában is sikerélményt nyújtott. Ezután történt meg a körbevezetés, majd a konzultáció a csoporttagok értékeléséről. A munkafolyamat során meg kellett figyelni, hogy milyen összhang alakult ki a csoportban, ki milyen feladatot vállalt magára, mennyire volt kommunikatív, és mennyire tartották be a feltételeket. 

Baráti légkör alakult ki, többek közt azért is, mert egy nagyon fiatal - korban hozzánk közel álló - munkaközösséggel találkozhattunk itt. Kellemes és tanulságos élmény volt.

13. A osztály