2012. április 28., szombat

Szép Magyar Beszéd verseny Győrött

Az idén 47. alkalommal került sor a Szép magyar beszéd verseny megrendezésére. A döntő feltételeinek biztosítását most is a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat, Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Kazinczy Ferenc Gimnázium vállalta magára Győrött (2012. április 20-22.).

A Kazinczyról elnevezett versenyt Péchy Blanka színművésznő 1960-ban tett alapítványa indította útjára. A döntőben mindig csak azok a középiskolások vehetnek részt, akik a korábbi években még nem nyerték el a Kazinczy-díjat.

Nagy örömünkre szolgált, hogy ebben a tanévben is sikerült iskolánk tanulóinak - Kis Virágnak (10. A) és Nagy Flórának (11. F) – Kazinczy-érmet nyerniük. Felkészítő tanáruk Bayerné Nagy Anna volt. Gratulálunk mindannyiuknak!

K.P.E.







A http://www.anyanyelvapolo.hu/ cikke alapján:

Ismét Győr városa adott otthont a Szép Magyar Beszéd verseny országos döntőjének, amelyet idén 47. alkalommal rendeztek meg április 19–22. között. A versenyen 130 gimnáziumi és szakközépiskolai, valamint 26 határontúli diák vett részt. A szakközépiskolások és gimnazisták két csoportra bontva, összesen 3 kategóriában versenyeztek.

 A verseny első napján, április 19-én a Kazinczy Ferenc Gimnáziumban Halkan szitál a tört fény című Kosztolányi-kiállítás nyílt meg, valamint bemutatták a versenyre megjelentetett Deme László-emlékkötetet. A Diófát ültetetek címmel megjelent könyv pályatársak, barátok, nyelvészek, tanítványok és tanárok emlékképeit tartalmazza a nyelvészprofesszorról. Ezt követően este kisorsolták a versenyzők sorszámait.

 Másnap, pénteken a Kazinczy-szobor megkoszorúzása után ünnepélyes keretek között megnyitották a versenyt, a győri városháza dísztermében.

 Délelőtt elkezdődött a verseny első része. A középiskolások a szabadon választott szövegeiket olvasták fel. A három különböző csoportot különböző zsűri hallgatta meg és értékelte. A gimnazista I-es kategóriában Korzenszky Richárd, Balázs Géza, Szakonyi Károly, Szathmári István és Kovács László; a gimnázium II-es kategóriában Karsainé Horváth Klára, Török Annamária, Wacha Imre, Bencédy József és Maróti István, a szakközépiskolásoknál pedig Juhász Judit, Kováts Dániel, Kerekes Barnabás, Eőry Vilma és Nyirkos István zsűrizett.

 Erre a napra, azonban nem csak a szóbeli megmérettetés jutott, hiszen délután kellett megoldaniuk az írásbeli Beszélni nehéz! feladat mondatjelölését is.

 A délutáni órákban a versenyzők kicsit szabadabban mozoghattak, hiszen egy városnézésen vettek részt. Megtekintették Győr belvárosát, valamint megnézhették a Goya-kiállítást.

 A verseny ezzel a nappal azonban nem ért véget. Az egyik legnehezebb feladat szombat délelőtt várta a diákokat, hiszen ekkor a kötelező szöveget kellett felolvasniuk. Idén Wacha Imre A helyes kiejtés kérdéseiről című írását kapták kezükbe a versenyzők, s egy negyed órás felkészülés után a zsűri elé állva olvasták azt fel.

 Délután a diákok és felkészítő tanáraik visszajelzéseket kaptak, ugyanis tanácskozás, kiértékelés zajlott a bírálóbizottsággal a verseny tapasztalatairól, a szabadon választott és a kötelező szövegekről, valamint megkapták a példamondat-jelölés helyes megoldását is.

 A nap színházlátogatással zárult, a verseny résztvevői, diákok, tanárok és zsűritagok egyaránt az Aranycsapat című előadást nézték meg a Győri Nemzeti Színházban.

 A legizgalmasabb pillanatokat azonban a vasárnap tartogatta. A városháza dísztermében Balázs Géza ünnepi beszédében arra hívta fel a középiskolások figyelmét, hogy továbbra is foglalkozzanak a helyes, szép kiejtés kérdésével, s a mindennapokba is vigyék magukkal a felkészülés és a verseny tapasztalatait, hiszen ez az örömforrások egyike lehet. Ezek után átadták a Kazinczy-érmeket. Összesen 35 diák vihette haza a Szép magyar beszédért járó érmet. 

 A versenyre érkező diákok a felkészülés során egészen biztosan rengeteg tapasztalattal gazdagodtak. Hiszen a helyes kiejtésnek, a példamutató beszédnek jellem- és személyiségformáló szerepe is van. A kettő szoros kapcsolatban áll egymással. Ahogy Kazinczy mondta: „Szólj, s megmondom ki vagy.”

Diáknap

2012.04.21

Orczy Kalandpark

Az idei tanévben már az első félév kezdete óta az IDB első számú feladatai között tartotta számon az eddigi évektől eltérő módon megrendezésre kerülő diáknapot, amelyet számos diák és tanár jóvoltából az Orczy Kalandparkban tarthattunk meg, mivel decemberben minden tanuló befizetett 300 Ft előleget, azaz összesen 210.000 Ft-ot, amely a teljes költség közel felét jelentette. Majd a fennmaradt további 210.000 Ft-ot az IDB és az iskola diáksága maga kereste meg különböző programok keretein belül, mint például:
·          - a gólyabál bevételeiből,
·          - többször megrendezett hulladékgyűjtő akciókban,
·    - és a különleges napokra (Tavaszköszöntő büfé, Téli teavásár) szánt alkalmi büfék bevételeiből.





Így hát jogosan kimondhatjuk, hogy ezért az összegért nem csak az IDB dolgozott meg keményen, de az iskola összes tanulója hozzájárult. Ennek az összefogásnak köszönhetjük, hogy eltölthettünk egy igazán különleges Diáknapot együtt az Orczy Kalandparkban, ahol, - mint az a sok visszajelzésből kiderült- mindenki rendkívül jól érezte magát. Nemcsak a résztvevő osztályok, hanem maguk a szervezők is. Íme néhány általunk megkérdezett diák véleménye:

Osztályok, tanulók és tanárok véleménye az idei diáknapról:

„Jobb, mint az eddigiek. A sokszínű ügyességi játékok viccesek voltak.”
13. E

„Az előző évinél jobb. Sajnos kevés volt az idő, szívesen másztunk volna még. Pozitív dolog, hogy nem kellett sokat utazni, közel van.”
13. AF

„Tavalyhoz képest jobb a program. Bár jó lett volna többet mászni.”
11. E

„Nagyon jó volt, nagyon élveztük. A tavalyinál jóval élvezetesebb.”
12. B

„Az egész osztály nagyon élvezte. Jó lenne jövőre is idejönni.”
12. F

„Nagyon jó volt, tetszett és nagyon élveztük.”
11. A

„Remek volt. Jól éreztük magunkat.”
11. F

Kikértük az IDB egyik elnökhelyettesének, Szabó Ildinek is a véleményét:

„Az előző években nem tudtam segíteni. Idén viszont rendesen kivettem a részem az IDB-napon mint egyik főszervező. Most az ügyességi játék szervezésében segítek. Nagyon jókat szórakozom az osztályokon. Szerintem, akik itt megfordultak, jól érezték magukat, még azok is, akik nem igazén szeretnek mozogni. A mászás is nagyon jó, a nehéz pályák nagyon izzasztóak. Én nagyon élveztem a mai napot. És örülök, hogy részt vehettem, mind a mászásban, mind a szervezésben.”

Köszönjük mindenki hozzájárulását és részvételét a 2012. április 21-én megrendezett Diáknapon. Külön köszönjük a szervezést a kalandpark részéről Balog Tibornak és segítőinek, az iskola részéről az IDB vezetőségének Vig Julinak (11. E), Szabó Ildikónak (12. D), Sík Zselykének (10. A) és Pavek Ferencné tanárnőnek. Egy igazán felejthetetlen kalandnak lehettünk részesei ezen az csöppet borús tavaszi szombaton. Bízunk benne, hogy mindenki jól érezte magát és csupa jó emlékkel hagyta el az Orczy Kalandparkot. Jövőre találkozunk egy remélhetőleg hasonlóan élvezetes IDB-program keretében.


Budapest, 2012.04.21.
IDB

2012. április 23., hétfő

Tavaszi szavalóverseny – döntő

Videó 1
Videó 2

Tradícióinknak megfelelően iskolai szavalóversenyünk döntőjére áprilisban (a költészet napjához közeli időpontban) került sor. A tetőtéri kisszínpadon mutathatták be a költészetet szerető és értő tanulóink versmondótehetségüket.

A zsűri elnöke Peller Anna, a Fővárosi Operettszínház színművésznője, tagjai Dr. Bayerné Nagy Anna, Szabóné Peregi Zsuzsa és Ther Mária tanárnők voltak. A 16 induló többsége alaposan felkészült a megmérettetésre. Senki nem irigyelte a zsűrit, mert talán minden eddiginél nehezebb volt kiválasztani, díjazni a legjobban teljesítőket.

Peller Anna, aki másodszor vállalta el a zsűrielnöki feladatot, a verseny lezárulása után értékelte a látottakat. Megemlítette, hogy egykor hunfalvysként maga is mennyire izgult egy-egy szavalóversenyen, elmondta, hogy akkor is hasznos, személyiségépítő szerepe van a verstanulásnak, versmondásnak, ha valaki nem színésznek készül. Örült annak, hogy a nagy klasszikusok mellett sok diákunk választotta kortárs költők verseit. Végül eredményt hirdetett, ezután Ther Mária tanárnő, a verseny szervezője, átadta a jutalmakat, a magyar szépirodalom jeles alkotásait a díjazottaknak.

Az első és a harmadik helyen holtverseny alakult ki, így az eredmények a következőképpen alakultak: az I. helyen Szép Bence (9. D) és Czellecz Réka (12. E) végzett, a II. hely Greiner Mártoné (12. B) lett, a III. helyet Futschek-Turán Soma (9. D) és Bíró Lilla (11. A) szerezhette meg. Minden résztvevő emléklapot kapott szerepléséért. Nagy öröm volt meghallgatni egyetlen délutánon ennyi szép verset!

Gratulálunk a helyezetteknek!

K.P.E.

2012. április 10., kedd

Áprilisi össztánc

A tavaszi szünet előtti utolsó hét a 9. évfolyamosok számára a táncpróbák jegyében telt. Április 3-án délután ugyanis be kellett mutatniuk szüleik, barátaik és tanáraik előtt, hogy az előző néhány hónapban mennyire sikerült elsajátítaniuk a társastánc alapjait.


A diákok táncoltak angol és bécsi keringőt, valamint bizonyíthatták jártasságukat a latin táncok terén is (rumba, cha-cha-cha és salsa szerepelt ebben a kategóriában). A két –bemutatót tartó - párosnál azt láthattuk, hogy kitartó munkával az alapoknál magasabb szintre is el lehet jutni. Iskolánk két tanulója az érdi Boston TSE versenytáncosa. Akli Júlia (11. E) párjával Szabó Antallal rumbát táncolt, Nagy Nikolette (11. E) Nyitrai Bélával pedig megmutatta, milyen is egy igazi cha-cha-cha. Végül tanulóink felkérhették egy keringőre szüleiket. Az est legvidámabb tánca a madisonszerű „vonaltánc” volt, amelybe a jelenlévő felsőbb évfolyamú tanulók is beálltak.


Az osztályok nemcsak gyakorlati, hanem elméleti tudásukról is számot adtak. A zsűri tagjai a 10. D és 10. E osztályokból kerültek ki, segítőik Szabó Eszter és Trautmann Szilvia tanárnők voltak. A győztes a 9. E osztály lett, akik örömmel fogyasztották el az édes jutalmat, a nagy gyümölcstortát.
 


A rendezvény sikeréért sokat tettek a 9. évfolyamos osztályfőnökök. A táncokat Csiszár Ferenc (Danceworld TSE) (http://www.danceworldtse.hu/) tanította be. Az esemény fő szervezője Pavek Ferencné, az IDB-t segítő tanárnő volt.

K.P.E.