2010. december 23., csütörtök

„És mindig nő a fény”


A fény élet- és lélekszimbólum, a jó képviselője, amely rendre legyűri a gonosz sötétségét. Nem véletlen, hogy sok nép ünnepkörében kiemelt helyet kap az év fordulópontja, amikor a leghosszabb éjszaka után ismét a nappali fényesség veszi át az uralmat. Kis-Ázsiában, a Közel-Keleten és Egyiptomban a téli napforduló idejére - december 24-éről 25-ére virradó éjszakára – tették az adott terület napistenének születését. Más kultúrák is megemlékeztek a téli napfordulóról, a germánok máglyát gyújtottak, hogy legyőzzék a sötétséget, és örökzölddel díszítették fel házaikat.


Az európai kultúrkörben december utolsó hete kiemelt fontosságú. Ez az időszak a karácsonyi ünnepekkel kezdődik és újévvel végződik. A régi római naptár december 25-ére tette a napfordulót, ehhez illeszkedett azután – a fényszimbolikának megfelelően – a Messiás születése, aki ebben a kontextusban maga a Fény. Máté evangéliumában a születés történetét eleve fényjelenségek kísérik: "Amikor pedig megszületik vala Jézus a júdeai Betlehemben, Heródes király idejében, ímé napkeletről bölcsek jövének Jeruzsálembe, ezt mondván: Hol van a zsidók királya, aki megszületett? Mert láttuk az Ő csillagát napkeleten és azért jövénk, hogy tisztességet tegyünk néki..." (2. 1-2)

Ebben a néhány napban még a nagyvárosokban is mintha egy kicsit lelassulna az élet, ez az elgondolkodás, felkészülés időszaka, mielőtt a nagy körforgásba ismét visszatérnénk. Az otthon fényei, melege, ha szerencsések vagyunk, családunk közelsége, az együttlét öröme kiszakít minket a hétköznapok szürkeségéből. Azután következhet az év utolsó napja, melynek éjszakáján a világ újjászületésének újabb fázisát ünnepelhetjük, ezen az éjszakán sok millió ember együtt várja az éjfélt, mérlegre tesszük az elmúlt évet, és fogadalmakat teszünk, mi mindent fogunk másképpen tenni 2011-ben, mint korábban.

Reméljük, mindenki számára sok pozitív gondolatot és élményt hoz a téli szünet. Kívánunk a Hunfalvy egész közösségének, valamint minden kedves olvasónknak kellemes karácsonyi ünnepeket és eredményekben gazdag boldog új esztendőt!


2010. december 21., kedd

Iskolaújság

Megjelent az iskola újság idei első száma.
Letölthető az alábbi linken:
(név:hunfalvy, jelszó: ponty1)

2010. december 17., péntek

Karácsonyi vásár a Hunfalvyban


A téli szünet előtti hét a karácsonyi készülődés jegyében zajlott az iskolákban is. Nálunk ebben az időszakban tanúsíthatják jó néhány éve a 9. évfolyam tanrendje szerint haladó osztályok, hogy nem hiába tanulnak gazdasági ismereteket, az elméletet a gyakorlatba is át tudják ültetni.

December 16-át, a vásár napját, komoly készülődés előzte meg. Osztályonként átlagosan 5-6 fős csapatok alakultak, kft.-t vagy bt.-t alakítottak (természetesen csak a projekt idejére). Már előzetesen marketingtevékenységet folytattak: reklámcélú plakátokat készítettek, kuponokat osztogattak reggelente, amelyekért a vásáron árengedményt kaphatott a vevő. „Nevezési díj” is volt: „cégenként” egy-egy ajándékcsomag, amelyek tartalmából a 6 díjazott csapat jutalmát összeállították a szervezők. A 31 vállalkozó szellemű csoport december 12-én és 13-án termékbemutatót tartott, amelyen Plánk Tibor, iskolánk igazgatója megtekintette az elkészült termékmintákat, ill. a szolgáltatások leírását, majd jóváhagyta a csoportok részvételét.

Csütörtökön már „élesben” zajlottak az események, a tornateremben a „cégek” berendezkedtek, kisorsolták, melyik stand kié legyen, kipakoltak, és a 6. órától kezdve jöhettek a potenciális vevők, az iskola tanulói és tanárai. A vásárt Dr. Dedinszkyné Szilágyi Erzsébet igazgatóhelyettes asszony nyitotta meg.

A vásárlók sokféle ötletes termékkel és szolgáltatással találkozhattak. Nagy sikert arattak a gyöngyökből készített karácsonyfadíszek, a Hunfalvy emblémájával díszített strandpapucsok és esernyők, a falra szerelhető kulcstartók, a festett bögrék, csinos poháralátétek, kézzel készített kötött sapkák és sálak. A vásári forgatagban „házasságot” is köthettek az erre vágyódók, gyűrűt húzhattak egymás ujjára, még okiratot is kaphattak a nagy eseményről, végül királlyá és királynővé koronázták az ifjú párt, amelyről fénykép is készült. Nem maradt éhen senki, házi készítésű süteményeket, édességeket is vásárolhattunk.

December 21-én megtörtént az eredményhirdetés, a zsűri a legügyesebbnek, leghatékonyabbnak és legkreatívabbnak a következő csapatokat találta: a Gift Point Kft.-t (10. D), az Ördögi Angyalok Kft.-t (9. B), a Szupernyő Kft.-t (9.B), az Angyalkák Bt.-t (10. A), a Kötekedő Nagyik Bt.-t (10. A) és a Teli Puttony Bt.-t (10. F).

A verseny fő szervezői Gáspár Krisztina és Maszlag Marianna tanárnők voltak, valamennyi 9. évfolyamos anyagot (gazdasági ismeretek I.) az adott osztályokban tanító szaktanár segített abban, hogy ilyen színvonalas vetélkedőn tapasztalhassák meg a tanulók a csapatmunka előnyeit, egy vállalkozás működtetésének nehézségeit és gazdasági döntéseik következményeit.

2010. december 9., csütörtök

Élő könyvtár - Ahogyan a diákok látták

(Mozaik a dec. 1-i és dec. 2-i hunfalvys rendezvényről)

Fotók 


December 1.
„Ugyan mennyire tud lekötni majd egy több mint egy órás csoportbeszélgetés a mesékről? A körülöttem ülők arca sem mutatott mást, csak kétkedést.
Ez az állapot viszont valóban csak a beszélgetés kezdetéig állt fenn, hiszen már a téma kibontása után nyilvánvaló volt, hogy ez a topic sokkal többet rejt magában, mint amit elsőre látunk. Teljesen kétirányú kommunikáció, humorral, kellő komolysággal és azzal a tudattal, hogy a mesék mégsem gyerekjátékok és a mai, majdnem mindenki kezében megforduló könyvsorozatok (Harry Potter, Twilight Saga) meg pláne nem. A kor előrehaladtával sokkal több perspektívából is képesek vagyunk rálátni a történetekre, mérlegelni ki a valódi jó és rossz, rájönni, hogy nem minden fekete és fehér, illetve, mennyire szólnak a felnőtteknek is a történet egyes elemei.”
Rozgonyi  Richárd 
10.B

„Ez a délelőtt több szempontból érdekes és tanulságos volt számomra. Először is sokféle ember és sok vélemény találkozott, ez remek táptalajt adott egy értelmes eszmecserének vagy vitának. Másodszor szerintem a témaválasztás zseniális és kreatív volt, sikerült olyan témát találni, ami mindenkit érint, de más-más módon. A téma nem volt más, mint a mese és a mesék világa, azonban a beszélgetés fókuszpontjában a Twilight és a Harry Potter könyvsorozatok álltak, amiket nem lehet nem ismerni a mai világban, hiszen az utóbbi időben még a csapból is ezek folytak. Ezeket a bestseller könyveket mindenki olvasta vagy hallott róluk, vagy látta a belőlük készült filmeket.
A beszélgetés során nem közvetlenül elemeztük a művek cselekményét, csupán kiemeltünk egy-egy pillanatot belőlük, amiből különböző következtetéseket vontunk le a szakemberrel együtt. Meglepő volt, hogy mennyi érdekes gondolat jut eszébe mindenkinek ugyanarról a dologról. Bár sokszor nem fejeztük ki magunkat túl szabatosan vagy érthetően, de a lényeget mindenki megértette a közös háttérismeretek alapján. A közös ismeretek alatt nem a regények ismeretét értem, hiszen én sem olvastam el egyiket sem, de ez után a beszélgetés után el fogom olvasni a Twilightot, mert kíváncsi vagyok, belőlem milyen gondolatokat, érzelmeket vált ki.
A mesék hősei tanították meg nekünk gyermekkorunkban a jó és rossz közötti különbséget, azonban a mostani mesehősöknek a legnagyobb próbatételük, hogy legyőzzék saját magukat, nem pedig a gonoszt. Ez számunkra is remek példa, hiszen az életünk tele van küzdelemmel, változással és nekünk meg kell tanulnunk ebben a felgyorsult világban élni, amelyben a mesék segíthetnek. A mesék segítségével a hétköznapi rohanás közepette kicsit lecsillapodhatunk és elgondolkozhatunk, szakíthatunk időt magunkra, elmélyedhetünk a saját belső szentélyünkben.”
Kurbel Andrea 
12. C


„Kissé furcsa volt az Alkonyat könyveket és filmeket ilyen szemszögből nézni, hisz sokszor belemélyedtünk és olyan dolgokról beszélgettünk, melyeken egyébként nem hiszem, hogy bármikor is elgondolkoztunk volna. Többek közt felmerültek olyan kérdések, hogy kik a jók és kik a rosszak a trilógiában, hogy milyen hasonlóságokat figyelhetünk meg a tündérmesék, azaz a régi, gyermekmesék és az Alkonyat közt, avagy, hogy ezek a mesék milyen hatással vannak ránk, mikor elolvassuk, vagy filmen látjuk őket. A vélemények, mint mindenhol, itt is megoszlottak. Ez szerintem nagyon jó volt, hisz így még pergősebb volt a beszélgetés. Jó volt, hogy voltak olyanok, akik az adott dolog ellen és akik mellette voltak. Így sokkal színesebbé vált az egész csevely.
A pódiumbeszélgetés után tartottunk egy kis teaszünetet, majd belevágtunk az úgynevezett mese-karaokeba. Érdekes a fogalom... népmese-karaoke. Én speciel míg nem mondták el, nem tudtam, mi a manó lehet ez. Majd megtudtam: különböző meséket kaptunk, melyeknek a szövegét kivetítették, és nekünk, diákoknak elő kellett adnunk őket. Az elején nehéz megpróbáltatásnak bizonyult a feladat. Azonban szerintem megoldottuk. Az előadók közt voltak, akik rap-be foglalták, volt aki felolvasta és a végén még ’záróműsorként’ el is énekeltünk egy mesét népdalverzióban. Bátorságunkért könyvet nyertünk és a legfontosabb, hogy mellé sok nevetést és jókedvet is.”
Uzelman Petra
12.E



December 2.
Ahogyan a szereplők látták:
„Elérkezett a várva várt nagy nap. Reggel nagy sürgés-forgás, készülődés. A gondmentes utazást itt-ott megakadályozza a korábbi havazásokból fennmaradt sár, latyak, jég, hó. Megérkezünk a tett színhelyére. Még mindig nagy lázban ég mindenki. Izgalmunkat olcsó poénok alá rejtjük. Meg persze az alá, hogy ezeken röhögünk. Megérkezünk. Üdv a PECSA-ban. Hova is megyünk? Olvasóbarlang? Hát itt vagyunk. Hárfa és hárfásfiú is már itt vannak. Fuvolások: hangolásra fel! Hölgyeim és uraim, kezdhetnek öltözni, kevés az időnk. Ki kell próbálni mindent, ami más, hogy ne „bakizzunk". Júlia föl-le ugrál az erkélyéről, Romeo, Mercutio és Benvolio pedig „az arcukat dugják skatulyába". Tatjana is öltözik, ugyanúgy, mint Esztike, Baba, az Igazgatónő és a többiek. Latin Dénes és az Atyafi pedig felmérik a terepet.
Készülődünk. Mosolyog ránk mindenki. Talán úgy nézünk ki, mint a bohócok? Vagy úgy viselkedünk? Vagy csak egyszerűen: aranyosak vagyunk? 
Közben látunk egy kis „hazait" is. Megérkezett a hunfalvys néző-csapat. Mi pedig lassan kezdünk. Romeo és Júlia pontra téve. (?) Mignon pontra téve. (?) Kezdés!
Izgulunk. Bakizunk is talán? De jól érezzük magunkat. De mi ez, amit a nézőtérről hallunk? Csak nem nevetés? Dehogynem! Pompás!
Az első előadásnak vége. „Nagyon ügyesek voltatok!” „Köszönjük!" Párszor lepergett ez a beszélgetés.
Van még egy kis időnk a második előadásig, gyerünk, levegőre! A sok feszült próba után most egy kis nyugodt beszélgetés következik, és milyen szépen hull a hó...!
A második előadás már határozottabban és viccesebben zajlik. Megcsörren néhány telefon is, kiömlik egy kis tea is. A közönség röhög. De remek volt!
Azután könnyes búcsút vettünk a Petőfi Csarnoktól és egymástól. Jóllakottan, dagadó mellekkel, szép könyvekkel gazdagodva, megnyugodva, gyönyörű emlékekkel térünk haza és meséljük el a napunkat.
Szép volt, jó volt, februárban is szép lesz, jó lesz. Csak legyen hahotázó közönség! Gyertek bátran. Nyugi, nem olyan vészes.”
Czellecz Réka 11.E


Ahogyan a nézők látták:
„Kirándulásunk nem csak azért volt jó, mert „ellóghattunk” néhány órát, és mert kaptunk ingyen pogácsát és teát, hanem mert megtudhattuk, hogy a színjátszó szakkör igazából milyen is, hogy az osztálytársaink miért várják a szerdákat olyan izgatottan, és hogy a mi lelkes tanulóink is milyen jól elő tudnak adni ilyen komoly színdarabokat. Nagy meglepetésemre senkin sem látszott, hogy izgulna, ami valószínűleg a hosszas készülődéseknek, próbáknak, valamint Géczyné Megyeri Marianna tanárnő tanácsainak, irányításának tudható be, hiszen ő tartja a színjátszó-szakkört. Habár a második előadás talán egy kicsit szabadabbra sikeredett, mint ahogy azt eltervezték, kétség kívül egy nagyon színvonalas előadást láthattunk, amit ők is nagy élvezettel adtak elő.”
Scheiring Petra  
9.D

„Számomra egy kicsit a drámavizsga hangulatát hozta vissza. Nem volt túl hosszú, teljesen érthető és élvezhető volt szerintem minden néző számára. A kis helyiség ellenére rengetegen voltunk, és sokat nevettünk egy-egy viccesebb részen, vagy kisebb hibán. Az előadások előtti és utáni szünetben is ehettünk, ihattunk, beszélgethettünk. Rendkívül barátságos hangulat alakult ki és jól éreztük magunkat. A programnak körülbelül fél kettőkor lett vége, és bátran mondhatom, hogy egy vidám délelőttöt zárhattunk.”
Szentivánszky Sára
10. B

2010. december 6., hétfő

„A fű kívül mindig zöldebb”

Fotók 

Mottó:
„Ifjúságom, e zöld vadont
szabadnak hittem és öröknek
és most könnyezve hallgatom,
a száraz ágak hogy zörögnek.”
József Attila


Az illegális droghasználók száma 2010-ben is növekedett. 2009-ben az általános iskolás korosztály 4,4 %-a próbált már ki valamilyen „szert”, a középiskolások esetében ez az arány 24,1 % volt (többségük fiú). Ebben az adatsorban nem szerepelnek a legálisan hozzáférhető gyógyszerek és vegyszerek, amelyek hatása legalább olyan veszélyes, mint – mondjuk – a kokainé.

A fiatalok bulikon, összejöveteleken, főként a nagyvárosokban, előbb nyúlnak partydroghoz, mint alkoholhoz. Az alkalmi fogyasztást könnyen követheti a rászokás, a függés. A mindennapi életben a függők egy része fel sem tűnik, szocializáltak, bejárnak az iskolába, a munkahelyre, csak a következő lépcsőfok lesz majd, amelyik már a kívülálló számára is feltűnő.

Ha a puszta tiltás, elrémítés használna, ma nem küzdenénk sem a drogfüggőség, sem a dohányzás vagy éppen az alkoholizmus problémájával. Nincs olyan társadalmi réteg, amelyet ez a fenyegetés érintetlenül hagyna, az adatokból pedig nyilvánvaló, hogy a kamaszok a legkiszolgáltatottabbak, hiszen a kíváncsiság - a tiltásra adott „azért is kipróbálom” mint válasz - könnyen veszélybe sodorhatja őket.

Szülő, iskola, szociális intézményrendszer egyaránt felel gyermekeink testi –lelki egészségéért. A Hunfalvy is igyekszik kivenni ebből a maga részét. Iskolánkban a 2010. november 29. és december 3. közötti hét a drogprevenció jegyében zajlott. Sokszínű és sokféle program várta a tanulókat.

A korábban meghirdetett plakátversenyre érkezett alkotásokat, melyek a függőség témaköréhez kapcsolódtak, már az előző hét végétől megtekinthették a tanulók. A zsűri két első helyezést is kiosztott, a 13. A és a 9. F  plakátját ítélték a legjobbnak. Délelőttönként az első nagyszünetben minden nap más-más évfolyam osztályai mérhették össze tudásukat droggal kapcsolatos ismereteik terén (természetesen minden évfolyamban életkoruknak megfelelő módon). A 9. B, a 10. F, a 11. A, 12. A és 13. Af osztályok képviselői tudtak legtöbbet ebben a témában.

A 9. F plakátja                                            A 13. A plakátja


A 9. évfolyamosok szerdán orvostanhallgatóktól hallgathatták meg, mire számíthat, aki a kábítószerek bűvkörébe kerül, a 10. és 11. évfolyamosok a dupla osztályfőnöki órán olyan filmeket tekinthettek meg, amelyek bár fiktív történetek, mégis tanulságosak lehettek számukra. A 12. és 13. évfolyam a hét során különböző előadásokat hallgathatott meg. Hétfőn a Budavári Kábítószerügyi Egyeztető Fórum képviselője, kedden a BRFK előadója (Diószegi Judit őrnagy), rajta kívül egy szociális munkás és vele egy egykori drogfüggő, szerdán dr. Csernus Imre és dr. Zacher Gábor, csütörtökön a Kék pont egyik pszichológusa foglalkozott diákjainkkal.

Dr. Csernus Imre beszél a függőségekről


Dr. Zacher Gábor toxikológus előadása



Izgalmas, eseménydús hét van mögöttünk, a szervezésért és az események kézbentartásáért Géczyné Megyeri Marianna és Pintér Károlyné tanárnőket, valamint Gulyás Mónika védőnőt és Nagy Flóra 10. F osztályos tanulót illeti köszönet.


2010. december 3., péntek

Olvasóbarlang

Fotógaléria

A TÁMOP 3.2.1.-09/KMR-2010-0001 „Budapest iskolakönyvtári hálózatának fejlesztése az élethosszig tartó tanulás érdekében” című projekt egyik kedvezményezettje a Hunfalvy János Fővárosi Gyakorló, Kéttannyelvű Külkereskedelmi és Közgazdasági Szakközépiskola.

A projekt keretében iskolánk, a Hunfalvy SZKI által szervezett OLVASÓBARLANG című program 2010. december 1-én és 2-án részét képezte a városligeti Petőfi Csarnokban megrendezett 3 napos SuliMix Iskola- és Pályaválasztási Börzének, a börze résztvevői potenciális közönségnek bizonyultak.
A kétnapos rendezvényre meghívást kaptak a projektben kedvezményezettként résztvevő intézmények diákjai, tanárai.
                                    
Az OLVASÓBARLANG céljára a klubhelyiséget egy kicsit átalakítottuk. A program kezdetére kellemes, barátságos hangulatú, kényelmes, kissé egy mai romkocsmát idéző kamasz-barlanggá alakulva várta az érkező diákokat. A meleg tea, kakaó és a friss sütemények is hozzájárultak a jó közérzethez.

December 1-jén, szerdán 11 órakor kezdődött a „Mese-beszéd: Csodás lények üzenetei” című pódiumbeszélgetés, melyet Kerekes Valéria, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskola fiatal tanára vezetett. A beszélgetés fő témája Stephenie Meyer: Alkonyat-regénysorozata volt, de időnként – néhány gondolat erejéig - helyet kaptak J.K. Rowling Harry Potter regényei is. A beszélgetés során fény derült arra, hogy milyen hasonlóságokat fedezhetünk fel az Alkonyat-regénysorozat és a tündérmesék csodás elemei között. Kik a gonoszok, kik a jók, és hogyan küzdenek meg egymással? Milyen hiányokat töltenek ki korunk „vizuális mitológiai” lényei? Miért hatnak ilyen erővel ezek a „modern mesék”?



Rövid időn belül oldódott a hangulat, a kötelező mikrofonhasználat ellenére egyre több diák szólt hozzá a témához, érdekes vélemények, gondolatok fogalmazódtak meg, egyre izgalmasabbá vált a beszélgetés.
Azok is szóhoz jutottak, akiknek nem jelentett pozitív élményt valamelyik regény, illetve főhős vagy szereplő alakja.
A beszélgetés zárásaként, Kerekes Valéria kezdeményezésére, igazi gyermekmesévé alakították az „Alkonyat”-ot. A történet fonalára mindenki annyit fűzött fel, mesélt el, amennyit gondolt és szeretett volna.
A beszélgetést rögzítette az MR1-Kossuth Rádió, a szünetben riportok készültek a résztvevő diákokkal. A programról a „Smink nélkül” című rádióműsor szombat délelőtt 9 órakor kezdődő adásában fog beszámolni.

A szünetet és a szendvics-ebédet követően a „Mese-karaoké”-n önként jelentkező diákok próbálhatták ki magukat mesemondásban (a lelkes nebulók mindegyike hunfalvys volt! :) ). Saját stílust és ötleteket alkalmazhattak a mesék elmondásakor. A valóban változatosan és kreatívan előadott mesékkel nagy sikert arattak, a tapsvihar mellett értékes jutalomkönyvekkel is gazdagodtak. 

Az OLVASÓBARLANG december 2-i fő programja „Kötelezők a színpadon” címmel 11 és 13 órakor került bemutatásra.

A következő darabokból adott elő részleteket a Hunfalvy János Fővárosi Gyakorló, Kéttannyelvű Külkereskedelmi és Közgazdasági Szakközépiskola színjátszó csoportja:

v  Shakespeare: Rómeó és Júlia
v  Puskin: Anyegin (Tatjána levele)
v  Szép Ernő: Mignon

A színjátszó kör vezetője: Géczyné Megyeri Marianna tanárnő.

 

Az OLVASÓBARLANG a második nap reggelén a hunfalvys színjátszó diákokkal népesült be. Az utolsó főpróbát már itt tartották felkészítő tanáruk bíztatása mellett, a rendezők és a folyamatosan érkező vendégek örömére.
Senki nem maradt éhes vagy szomjas, a szereplőket és a nézőket is szendvicsek, sütemények, valamint forró kakaó, tea várta.
A szereplő diákok az első előadás kezdetére már otthonosan mozogtak a számukra új helyszínen. Mindkét előadás teltházzal ment és nagy sikert aratott. A hangulat folyamatosan emelkedett.
A szereplők sok tapsot és szép könyveket kaptak ajándékba. A nézők pedig megelégedetten, kellemes élményekkel gazdagodva távoztak a kétnapos rendezvény zárása után.

Sunyovszky Anna, könyvtáros tanárnő, a rendezvény fő szervezője 

Hunfalvysok a budapesti középiskolások ének – zenei tehetségkutató versenyén


A Vécsey János Kollégium (1035 Budapest, Szél utca 11-13.) ebben az évben ötödször rendezte meg amatőr tehetségkutató versenyét hangszeres komoly- és könnyűzenei, valamint ének kategóriában. A verseny évről évre népszerűbb, így idén már négy különböző kategóriában bizonyíthatták tehetségüket a jelentkezők (I. komoly hangszeres, II. komoly ének, III. könnyű hangszeres, IV. könnyű ének).

Iskolánkat két tanuló képviselte: Sulyok Boglárka a 10. B-ből és Galgóczy Dorottya a 10. A-ból. A könnyűzenei fordulóban negyven képzett hangú, nívósan teljesítő induló mérhette össze tudását. Mindkét diákunk nagyon jól szerepelt. Galgóczy Dorottya első helyen végzett, és elnyerte a „Tehetségek tehetsége” különdíjat is a West Side Story-ból előadott egyveleggel, produkcióját gyönyörű estélyi ruhában, táncbetéttel adta elő ezzel nagy sikert aratva mind a zsűri, mind a közönség soraiban. A komolyzenei napon Mozart művét, a „Jöjj drága május”-t énekelte, amellyel harmadik díjas lett. 

A zsűri elnöke Dévai Nagy Kamilla énekes előadóművész volt. Jánosiné Czike Klára tanárnő, iskolánk énekkarának vezetője szervezte, felügyelte és kísérte végig diákjaink szereplését ezen a színvonalas versenyen.

2010. december 1., szerda

A végzősök vetélkedője

Fotógaléria


November 25-én, az 5. óra után furcsa alakok tűntek fel a Hunfalvy folyosóin. Nagyra nőtt óvodások, méretes csecsemők és fura kinézetű idősek, diszkókirálynők és celebnek látszó ifjak, az ókori mítoszok istenalakjai, apácák és papok, tudósok és őrültek, hastáncosnők készülődtek, hogy az utolsó órák után birtokba vegyék a tornatermet.
Ez a különös, novemberi „farsang” régi, kedves szokás az iskolában. A végzősök - még egyszer, talán utoljára - a felnőttség küszöbén álló fiatalból gyermekké válhatnak néhány órára, hogy ezen a vetélkedőn felhőtlenül szórakozhassanak, és ha csak egy kicsit is, de megfeledkezhessenek az előttük álló komoly erőpróbákról.
Minden évben más osztály kapja meg a feladatot az IDB-től, hogy a rendezvényt megszervezze, a feladatokat kitalálja. Idén a – jövőre érettségiző - 12. F osztályt és osztályfőnöküket, Szabó Zsófia tanárnőt illeti a dicséret a vetélkedő ügyes előkészítéséért és zavartalan lebonyolításáért.


Az osztályok zenés bevonulását, egyéni ötletekkel fűszerezett produkcióját követően tréfás feladatokban bizonyíthatták a résztvevők, hogy nincsenek humorérzék híján, képesek bármilyen ritmusra táncolni, bohókás álarcokban ülő társaikat csípős nyelvű szerelmi vallomásban részesíteni, és ha kell, szinkronszínészként is helytállni Darth Vader vagy épp Neo szerepében.
A zsűri tagjai - Szabó Eszter tanárnő és diákjai – nem voltak könnyű helyzetben, végül, ahogyan az a mitológiában is lenni szokott, győztek az istenek és istennők, vagyis a 13. F, Ugray Ivánné tanárnő osztálya. Mind produkciójuk, mind a vetélkedő egyéb feladataiban elért teljesítményük alapján ők lettek az első helyezettek. A rocksztárokból és celebek hadából álló 13. A - Ther Mária tanárnő osztálya - tetszett leginkább a nézőknek, így a közönség díját ez az osztály szerezte meg. De valamennyi osztály nyert, ha mást nem is, egy kellemes délutánt, amelyen a nevetésé volt a főszerep.

Célba ért a segítség

Caritas
Az iskolai gyűjtőakció keretében 95 kg lisztet, 85 kg cukrot, 70 l olajat, 70 kg rizst, 20 kg sót, 60 csomag száraztésztát, 12 kg édességet, 60 db csokimikulást, használt ruhákat, cipőket, társasjátékokat, könyveket, plüssből készült figurákat vitt el az iskolabusz Mezőkövesdre, hogy ott a gyermekjóléti szolgálat munkatársai átadhassák a rászoruló családoknak az adományokat. Reméljük, ennyivel is kicsit könnyebbé tehettük a környéken élő szegény családok életét.

2010. november 25., csütörtök

Nyílt hét

Iskolánkban hagyomány, hogy az érdeklődők számára bepillantást enged hétköznapjaiba, a tanítás – tanulás folyamatába.
Aki betekintett az iskola honlapján a nyílt hét nyújtotta lehetőségekbe, láthatta, hogy négy nap alatt (hétfőtől csütörtökig) ötféle (humán, informatikai, szakmai, természettudományi, nyelvi) szakterület 66 órája nyújtott lehetőséget látogatóink számára a tantárgyak, tanárok, didaktikai módszerek megismerésére. Ezzel közel 40 tanár és osztályaik (csoportjaik) munkájába nyerhettek betekintést. Valamennyi meghirdetett óra vonzotta vendégeinket, de talán legtöbben az angol, japán és orosz órák iránt érdeklődtek, minden hely betelt az informatika és a szakmai (statisztika, vállalkozási, valamint gazdálkodási ismeretek) órákon is.
 


Az érdeklődők száma megközelítette az 500 főt, kb. 70%-uk 15 év alatti, 30%-uk pedig felnőtt volt. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, elsősorban azok jöttek el hozzánk, akiknek az a tervük, hogy a Hunfalvyban folytassák tanulmányaikat. Volt, akit elkísértek erre a programra szülei is. Az órákon alkalmuk volt felmérni, milyen követelményeket támaszt a diákokkal szemben az iskola, s hogyan tudnak tanulóink ennek megfelelni. Láthatták, hogy a modern technika vívmányait milyen módon alkalmazhatják tanárok és diákok a tananyag feldolgozása során, és - nem utolsó sorban - megérezhettek valamennyit a nálunk folyó iskolai élet hangulatából is.
Már közeledik a középiskolai felvételik időszaka, izgalmas periódus ez a gyermekek, a szülők és a középiskolák szempontjából egyaránt. Ez a döntés ugyanis nem kizárólag a következő négy (illetve nyelvi előkészítő és kéttannyelvű képzés esetén öt) évét határozza meg az ide bekerülő diákoknak, de hosszú távon a felsőoktatási, szakmai terveit illetően is nagyon fontos. A Hunfalvynak pedig minél több nyitott, érdeklődő, a tanulás – tudás értékével tisztában lévő diákra van szüksége, hiszen ők lehetnek azok, aki az elmúlt 126 év hagyományait továbbviszik.

2010. november 18., csütörtök

Ismét színházban jártunk

 DOGVILLE

Egyesek szerint színház az egész világ, tehát ami a színpadon történik nem más, mint a valóság tükörképe. Ha ez tényleg igaz, akkor nem árt néha elgondolkodnunk, mélyen magunkba néznünk és feltennünk a kérdéseket, amik ott motoszkálnak nyughatatlanul az elménkben: bizonyos körülmények között képesek lennénk másképp cselekedni mint a többiek? Ellenszegülni mindennel és mindenkivel? Példát mutatni még akkor is, ha ez elidegenedéshez vezet?
  
Azoknak, akik legalább egyszer igennel feleltek, remek választás lehet Anger Zsolt lebilincselő darabja a Dogville. Bár a történet nem ismeretlen a közönség számára, hiszen 2003-ban már vászonra vitték a Lars von Trier dán író tollából származó remekművet, mégis a darabnak sikerült valami újat nyújtania, valamit, amivel az eredeti nem rendelkezik, és ez nem más, mint a magyar valóság.

Betekintést nyerhetünk egy társasház mindennapjaiba, az ott élő közösség állandósult nyomorúságos helyzetébe és észrevesszük, hogy titkon mosolyogva ülünk, mert nem mi vagyunk a lakók. Azonban a történet előrehaladtával elkezdünk reménykedni, hogy talán minden jobbra fordul, hogy az újonnan idekerült szereplő mindent megváltoztat, és egy pillanatig el is hisszük, hogy mindez lehetséges. Ekkor következik be a változás, amire nem mondható, hogy váratlan, hiszen jelei már megmutatkoztak, mégis a végkifejlet inkább megdöbbentő, mintsem sablonos.

A Dogville-t azoknak ajánlanám, akik kellemesen akarnak szórakozni, miközben nem félnek szembesülni a valósággal.

Pataki Nikolett
12. b

2010. november 15., hétfő

Caritas




Aki figyelmesen megy végig az iskola folyosóin, mostanában több helyen láthat CARITAS feliratú plakátokat. Több segélyszervezet is viseli ezt a nevet, nem véletlenül. A caritas latin szó jelentése: szeretet. A szeretet megtestesülési formája az élet hétköznapi szintjén a jótétemény. Mindig van, olyan gyermek, felnőtt vagy akár egy egész család, amely rászorul azoknak a segítségére, akiknek módjukban áll ezt megadni.

A jó szó, a bajba jutott meghallgatása, az együttérzés kifejezése legalább olyan fontos, mint maga az adomány, ezt láthattuk a kolontári kisdiákoknak és iskolájuknak nyújtott segítség esetében is. De nem csak katasztrófa esetén fontos a segítségnyújtás, a mindennapokban sem mehetünk el csukott szemmel a rászorulók mellett. A legtöbb embernek legalább olyan nehéz bármit elfogadni, mint az adakozni vágyónak megtalálni a támogatás legjobb módját. Néha az is elég lenne, ha a már nem használt tankönyvek év végén nem a kukába, hanem az iskolai könyvtárba kerülnének, ez nagy segítség lehetne azoknak, akiknek családja az év elején komoly összegeket költ a beiskolázásra. Talán a legjobb, ha egy közösség szervezett keretek között gyűjti, majd küldi el az adományokat, hiszen így biztosan azokhoz juthat el a pénz, ruha, tartós élelmiszer, akik erre a leginkább rászorulnak.

Iskolánk közösségének segítőkészségét testesíti meg az a hat évvel ezelőtt létrejött kezdeményezés, amelyet Kovács Tiborné tanárnő hívott életre, aki felvette a kapcsolatot a mezőkövesdi gyermekjóléti szolgálattal abból a célból, hogy a térség mélyszegénységben élő családjaihoz adományokat juttathassunk el. Két évvel később az IDB és a diákönkormányzat munkáját segítő tanárnő, Ugrai Ivánné vették át ennek a tevékenységnek a szervezését. Általában egy évben kétszer – ősszel és tavasszal – szervez gyűjtést az iskola. Az őszi gyűjtőakció november 20-án fog lezárulni, hogy december 6-ig, Mikulás napjáig célba érjen küldeményünk. Ennek keretében téli ruhát, játékot, tartós élelmiszert gyűjtünk. Az összegyűjtött adományokat diákjaink szétválogatják, csoportosítják, csomagolják, majd - szokás szerint - az iskolai busszal kerül az adomány Mezőkövesdre, ahol a gyermekjóléti szolgálat dolgozói gondoskodnak arról, hogy a megfelelő helyre kerüljenek az adományok.

Kérünk mindenkit, aki megértette a caritas szó valódi jelentését, támogassa ezt az akciót. Sokszor elhangzott már a felhívás, és ha módunkban áll, még sokszor el is fog: „segíts, hogy segíthessünk”!

2010. november 14., vasárnap

Színházban jártunk

Madách Imre: Az ember tragédiája 


2010. október 28-án volt alkalmam ismét megcsodálni, immáron felnőtt fejjel, milyen is az, amikor nagy emberek kis bábukkal előadnak valamit. Ez a valami Az ember tragédiája volt, ami mellékesen idén is érettségi tétel, és nem utolsó sorban egy kultuszmű. Az előadás pontban 19:00-kor kezdődött. Először nem tudtam, mit várjak, hogyan is fognak kinézni azok a bizonyos óriásbábok, egyáltalán olyan lesz-e mint egy bábszínház gyermekek részére, ahol a valódi színészek elbújnak egy vászon mögé, s csak a bábjuk marad színen.

Be kell vallanom elnyerte a tetszésem az egész megoldás. Színházba is ritkán, bábszínházba pedig alig járok, de ez az előadás egyszerűen fantasztikus volt! Hihetetlen, hogy mit ki nem lehet hozni egy élettelen tárgyból úgy, hogy csak ruhája és haja van. A bábozók hitelesen adták elő a művet, és bár nem „vászon mögé elbújós” előadás volt, a fénytechnika, és a bábok mozgatása teljesen elvonta a figyelmem arról az apró tényről, hogy a főszereplők igazából nem is élnek. Teszárek Csaba és Kovács Judit, akik Ádámot és Évát keltették életre, nagyon otthonosan mozogtak ebben a közegben, látszott rajtuk a több évi tapasztalat, ami főleg abban nyilvánult meg, hogy a bábok akár egy ujjukat is mozgatni tudták. A bábok és a színészek is át tudták adni a nézőknek, hogy kinek milyen érzelmei vannak abban a pillanatban.



Voltak nagyon vicces és tényleg elragadó jelentetek, pl. rögtön az első színben, amikor Lucifer megjelenik, majd Éva leszakítja az almát és ijedtségében visítva fut vissza az elefántok által ábrázolt Édenkertbe. Szerintem az szenzációs volt. Főleg azért, mert a néző ott ismerkedhetett meg igazán a bábozás mesterségével. Ahogyan Ádám ült az ormányhintán, támasztotta a fejét, vagy ahogyan Éva néha-néha hátralibbentette haját, egyszerűen lenyűgöző volt. Talán azért is, mert ha egy hétköznapi ember próbál bábozni, ezek a mozdulatok nem igen sikerülnek előszörre.

A másik két főszereplő - az Úr és Lucifer - viszont Ádámmal és Évával ellentétben nagyon is valóságos volt, bár egy-két szín erejéig ők is felvették a „maszkot”. Véleményem és a visszajelzések alapján is Lucifer volt a kedvenc szereplő. Ács Norbert, aki megszemélyesítette a gonoszt, mindenkit elbűvölt a tánctudásával s a hangjával. Ő tette a legmélyebb benyomást a nézőkre, talán figurájának gonoszsága, talán az, hogy többször volt emberi, mint báb alakban, játszhatott fontos szerepet. Beratin Gábor, aki az Urat személyesítette meg, különleges színjátékot nyújtott a nézőnek. Egyszerre volt félelmetes, barátságos, így nem lehetett eldönteni, hogy valójában haragudni kell-e vagy egyetérteni vele. Pont úgy, mint a könyvben. Szerintem ezt az érzést nagyon jól visszaadta. A főszereplőkön kívül azonban még tucatnyi színész, jelmeztervező munkája volt látható a színpadon. Nekem az összes színpadtechnikai dolog nagyon tetszett, talán az egyszerűségük fogott meg, az, hogy nem kellett 20 embernek mozgatni a bábukat, hanem elég volt három is, és ez is hatást keltett.

A zene az egyetlen, amit kifogásolnék. Az átmenetek zenéi nekem túlságosan vidámak voltak, arra voltak jók, hogy ne legyen annyira monoton az előadás. A legviccesebb dolog azonban az volt, amikor jött a „bábueltakarító”, és a darabjaira hullott színpadi hősöket egyszerűen lesöpörte a színpadról.

Ezen az estén igazán jól éreztem magam. Nem bántam meg, hogy eljöttem, és csak ajánlani tudom minden érettségi előtt álló diáknak, egyrészt jó kikapcsolódási lehetőség, és ismét gyereknek érezheti magát egy picit az ember, másrészt ez a színdarab a legfontosabb színeket tökéletesen ábrázolja, így pl. a falanszter színt is. A LEGO-bábuk alaposan befészkelték magukat a memóriánkba.

Koncseg Vivien
            13. Af

2010. október 29., péntek

KOREAI NYELV ÉS KULTÚRA SZAKKÖR


„UTAZÁS A TÁVOLKELETRE”

Korea és a koreai cégek már régóta jelen vannak világszerte, így Magyarországon is. Ugyanakkor sajnos egy átlagos európai ember hajlamos ezt a kis országot egy kalap alá venni két nagyobb szomszédjával: Kínával és Japánnal. Pedig Korea és annak kultúrája véleményem szerint egyedülálló és említésre méltó.


Az érdeklődés Korea és a nyelv iránt hazánkban eddig csak néhány „csudabogárnak” jutott eszébe, viszont az utóbbi években népszerűsége elkezdett nőni és minden jel arra mutat, hogy ez folytatódni is fog. Ma azonban még kuriózumnak számít a koreai nyelvnek az ismerete és nagy a kereslet iránta.

Hazánkban, egyetemen az ELTE-n (Eötvös Lóránd Tudományegyetemen) van koreai szak. Középiskolai szinten tudomásom szerint sehol nem foglalkoznak a koreai nyelv és kultúra oktatásával, Magyarországon egyelőre biztosan nem. Mivel azonban egyre több ember figyelme irányul a Távol Kelet fele (beleértve Koreát is), így szerettünk volna valami olyat elindítani az iskolában, ami úttörő és ami egyedülálló, hogy akár már a középiskolai korosztály is megismerkedhessen ennek a távoli ázsiai országnak a kultúrájával.
A szakkör célja, hogy oldott és kellemes légkörben bevezesse a tanulókat a koreai nyelv és kultúra alapjaiba és rejtelmeibe, továbbá megszerettesse ezt a távoli országot és nyelvét. Cél, hogy egy olyan extra tudást adjon, ami nemcsak a specifikus ismereteit bővíti, hanem a világra való nyitottságát is fokozza a diákoknak, hogy a későbbiekben akár meghatározó szerepet töltsön be az életükben, hogy kamatoztatni tudják akár munkájuk során is a Koreával, a nyelvvel kapcsolatos ismereteiket.



Nagy örömömre szolgál, hogy jó néhány diák vesz részt lelkesen a heti rendszerességgel tartott foglalkozásokon.

Első lépésként elkezdtük megtanulni a koreai hangül ábécét, hogy azokat írni és olvasni is tudják a tanulók. Valamint a Dél-Koreában töltött egy évem alatt készített sok ezer fotó közül válogatott képeken, magyarázatokon és élménybeszámolókon keresztül kezdtük meg az ismerekedést és barátkozást Korea kultúrájával. Ezt a tanulást kívánjuk majd folytatni egyéb témakörökkel, játékosan, komolyan, de stressz mentesen.










A hosszú távú a cél az, hogy az egymásra épülő nyelvtan, szókincs, kifejezések elsajátításával a tanulók megértsenek alapvető nyelvi fordulatokat és mindennapi életben előforduló kifejezéseket. Képesek legyenek ezen a nyelven köznapi szinten kommunikálni írásban és szóban. Különböző kulturális témakörben átfogó képük legyek Koreáról.

„Ahány nyelv, annyi ember.” „Ki korán kel, aranyat lel.”– tartják a közmondások. Mindkettőben hiszek, mindkettőhöz kitartás kell, szorgalom és elszántság. Érdemes, úgyhogy hajrá! 

Juhász Borbála, tanárnő

2010. október 28., csütörtök

Szavalóverseny

Őszi forduló a 9-10. évfolyamosok számára




Iskolánkban minden évben megrendezik a két fordulóból álló szavalóversenyt. A 9-10. évfolyam verset szerető és értő tanulói a külön számukra megrendezett őszi fordulóban mérethették meg versmondó képességüket.
A verseny – ahogyan eddig is - a tetőtérben, a kisszínpadon zajlott le. Húsz tanuló készült fel (a 9.A, 9. B, 9. D, 9. F, 10. A, 10. B, 10.D és 10. G osztályokból). A zsűri tagjai voltak: Dr. Bayerné Nagy Anna tanárnő, a Kazinczy-szakkör vezetője; Géczyné Megyeri Mariann tanárnő; Kőnigné Pénzes Edit tanárnő; Apjok Gergely, a Színház- és Filmművészeti Egyetem első éves hallgatója, Kazinczy-érmes; Czellecz Réka, Kazinczy-érmes, a 2010. évi tavaszi szavalóverseny győztese. A forduló zökkenőmentes lebonyolításáért Ther Mária tanárnőt illeti köszönet.

Az őszi verseny a legjobban szereplők számára lehetőséget biztosít arra, hogy a tavaszi versenyen a felsőbb évfolyamosokkal is megmérkőzhessenek. Az idei őszi forduló igazán színvonalas volt: holtversenyben két első, két második és két harmadik helyezést érdemeltek ki a versenyzők.

Első helyezést ért el Kis Virág (9. A) és Szentivánszky Sára (10. B), második lett Szente Nikolette (9. D) és Bíró Lilla (10. A), a képzeletbeli dobogó harmadik fokát Tóth Katalin (9. F) és Héder Katalin (10. A) foglalhatta el. Sokan részesültek a zsűri dicséretében. Gratulálunk a győzteseknek, a helyezetteknek, egyúttal valamennyi továbbjutónak, és reméljük, a többiek sem veszítették el a kedvüket, és továbbra is szívesen tanulnak meg verseket, mert szavalóverseny jövőre is lesz!

Szentivánszky Sára (10. B)




Kis Virág (9. A)




Moziban jártunk

Kolorádó Kid

Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóját a 12. Bf a Kolorádó Kid c. film megtekintésével ünnepelte meg. A film címe kapcsán azt hittem, egy olyan személy lesz a főszereplő, aki Kolorádóban él, élt vagy élni szeretne. Érdekes, hogy csak a film utolsó fél percében derült ki: a szereplő ma is ott él. A film egy Kreuzer Béla nevű fiatalemberről szól, aki részt vett az 56-os forradalomban, és emiatt letartóztatták. De ne haladjunk ennyire előre.

A film ott kezdődik, hogy egy brit újságíró Magyarországra látogat, hogy beszámoljon a világnak, mi minden történik itthon. És hirtelen előre ugrunk az időben (hol 3 évet, hol egy napot, hol pedig tizenöt évet). Az időugrással együtt a helyszínek is változnak. Ennek hatására kicsit nehezebben lehet követni a történet menetét, ugyanakkor az ugrások között van logikai kapcsolat. A viszonylagos jelenből, ami 1959-ben játszódik, a főszereplő visszaemlékezik, mi és hogyan történt 56-ban.

A következő probléma, amivel én szembesültem az, hogy a szereplők nagyon sok esetben használnak szlenget. Nem is lenne ez olyan nagy baj, mivel a fiatalabb korosztály minden nap alkalmaz ilyen szavakat, csak az a probléma, hogy ezt túlzásba vitte a rendező. Olyannyira, hogy voltak olyan részek, ahol nem értettem, miről beszélnek a szereplők, mert tele volt rövidítésekkel és szleng kifejezésekkel. Én, annak ellenére, hogy ismerem a mai szlenget, gyakran elgondolkodtam, mit is mondott Králik Jóska pl. a lóversenypályán. A rendező szándéka világos: a szleng használata azért kellett, hogy átadja az akkor élő fiatalok életérzését, de ettől sokszor érthetetlenné vált a néző számára a film szövege.

A korabeli élet bemutatása nagyon jól sikerült, még akkor is, ha nem éltem abban az időszakban. A ruhák, a zenék, a szórakozóhelyek természetesnek hatnak. A jelmezek és a díszletek korhűek. Érezni lehet még ezen felül a Nyugat berobbanását az akkori Magyarországra, ez a már említett szleng szövegekben is érzékelhető. Ez a film lehetőséget teremtett arra, hogy beleéljem magam a látott eseményekbe, úgy éreztem magam, mintha én is ott ültem volna Kreuzer mellett a börtönben.

Ha összehasonlítom egy másik hasonló témájú művel, a „Szabadság szerelemmel”, akkor azt látom, hogy a két film más-más oldalról közelíti meg az eseményt. A Szabadság szerelemben a forradalmat egy izgalmas nézőpontból élhetjük át, hiszen a harc kapja a legnagyobb szerepet. A Kolorádó Kid inkább azoknak az embereknek a szemszögéből ábrázolja a kort, akik minél hamarabb ki akartak kerülni ebből a nehéz helyzetből, néhányan el is menekülnek az országból. Ez kevésbé izgalmas, mint tankok ellen harcolni, de legalább a rendező valami újat alkotott, és nem a lerágott csontot dobta oda a közönség elé.

A Kolorádó Kid története túl hosszúra nyúlik, feleslegesen sok idő telik el egy-egy színtéren, amitől olyan, mintha megállt volna az idő. A rendező keveset foglakozott a szereplők indítékaival, pedig ez érdekesebbé, kerekebbé tehette volna a filmet.

Összegezve a tapasztalataimat azt mondhatom, nem tökéletes a film, de melyik az? Nincs olyan alkotás, amelyik minden szempontból hibátlan, ez a magyar filmekre is vonatkozik. Túlságosan távol vagyunk még Hollywood-tól, de ez nem ok arra, hogy a magyar filmek közül ne legyen néhány olyan, amelyik elismerést érdemelne. Bár jó kis film volt, de azért nem fog a kedvenceim közé tartozni.

Könczöl Árpád, 12. Bf

2010. október 21., csütörtök

A kolontári diákoknál

Diákok a diákokért
            „Hosszas előkészületek után október 20-án reggel elindultunk ahhoz a 16 diákhoz, akiket az ajkai általános iskola fogadott be ideiglenesen a tragikus iszapkatasztrófa sújtotta Kolontárról. „Csapatunk”  felnőtt tagjai: Plánk Tibor igazgató úr, Ugrai Erika tanárnő és Krecsmarik Ferenc úr, aki a sofőr szerepét töltötte be. Diákrészről: Králik Samu, Fejős Attila, Marencsák Kitty és Jecsmen Krisztián vett részt az akcióban.
            A gyerekekhez nem üres kézzel indultunk, hanem a hunfalvys diákok és tanárok által összegyűjtött pénzadománnyal és apróbb ajándékokkal . Ezeket a meglepetéseket egy-egy fehér zsákban adtuk át, melyeket a mi kedves iskolatitkárnőnk, Szávin Gizella készített.

            Dél körül érkeztünk meg Ajkára, s az autóból kiszállva rögvest a kíváncsiskodó szempárok kereszttüzébe kerültünk. Rövid megbeszélést és egyeztetést tartottunk a kolontári iskolaigazgatónővel, majd követtük az emeletre, ahol már vártak minket a gyerekek. Az első perctől kezdve baráti hangulat uralkodott az osztályteremben. Plánk Tibor igazgató úr köszöntője  után, feltette azt a kérdést, hogy szerintük milyen nyelveket lehet tanulni a Hunfalvyban. A diákok feltételezték, hogy az angol, német és orosz mellett a szlovák, svéd és kínai nyelvet is tanítják nálunk.
            A rövid ismerkedés után minden várakozást felülmúló boldogságot tapasztaltunk a kicsik arcán, amikor kibontották csomagjaikat, melyek tartalma: egy plüssmaciból, egy perselyből, (ami 40.000 Ft-ot rejtett magában) egy hunfalvys emlékérméből és egy jelvényből állt. Nem lehet leírni szavakkal azt a közvetlenséget, amit az ajándékok átadásánál éreztünk. A szituáció olyan volt, mintha a télapó érkezett volna hozzájuk. Nekünk óriási öröm volt adni, nekik pedig hatalmas öröm volt kapni. A kisfiúknak Kitty adta át a meglepetéseket, akik egy kicsit zavarba is jöttek szépségétől, míg a kislányoknak Krisztián, akinek a sármja pirosra festette arcocskájukat.
            Végül, de nem utolsó sorban az igazgató úr átadott 67.200 Ft-ot a kolontári általános iskola igazgatónőjének, aki ezt meghatódottan fogadta, különösen azért, mert a Hunfalvy volt az első olyan intézmény, amelyik először nyújtott közvetlen segítséget a katasztrófa által sújtott gyerekeknek.
            Kitörő örömmel fogadták, hogy találkozásunk pillanatait megörökítettük, és arra kértek bennünket, hogy az elkészült felvételekből küldjünk nekik emlékbe. Feladatunk végeztével összeálltunk egy közös képre, amin érezhető az a légkör, ami ott körbevett bennünket. Az a légkör, aminek segítségével átérezhettük, milyen jó segíteni a rászorulókon és milyen élmény egy csöppnyi boldogságot csempészni embertársaink szívébe.”



Budapest, 2010. október 20.
Samu, Atosz, Kitty, Krisztián



ÖSSZEGZÉS

A nagyszerű kezdeményezés jóvoltából a hunfalvys diákok és tanárok 207.200 Ft-t gyűjtöttek össze, a felhíváshoz a Global Faktor pedig 500.000 Ft-tal csatlakozott. Így összesen 707.200 Ft-ot adtunk át.  Mind a 16 kolontári diák illetve családja 40.000 Ft-ot kapott, az iskola pedig 67.200 Ft-ot. A két iskola közti kapcsolatot nem tekintjük ezzel lezártnak, tervezünk további találkozási lehetőségeket, például egy tavaszi kirándulást Budapestre. 

További javaslatokat, támogatási lehetőségeket szívesen várunk.

Büszke vagyok mindenkire, aki adományával segített.. 
Külön köszönet Marencsák Kittynek, Králik Samunak, Fejős Attilának , Jecsmen Krisztiánnak a sok-sok munkáért.

Folytatjuk. Folytatjuk?
Plánk Tibor, 
igazgató 

Október 23.


1956-os forradalom és szabadságharc története a magyar történelem legfényesebb lapjai közé tartozik. Még azokban az országokban is, ahol keveset tudnak kultúránkról, hagyományainkról, erről a dátumról már hallottak, ezt a magyar néphez kötik, annak ellenére, hogy meglehetősen rövid periódusa volt történelmünknek.

Egykor két szuperhatalom vetélkedése határozta meg a világ történelmét. Magyarország - reménykedve az USA segítségében - az elviselhetetlen szovjet típusú diktatúrával szembefordult, hogy egy élhetőbb világot teremtsen magának. Az itt élők nem akartak semmi mást, csak békés átalakulást. Egy emberarcú, demokratikusan működő országot álmodtak maguknak, ahol legelemibb emberi jogaikat gyakorolhatják, ahol nem kell többé hazugságban élniük, vállalhatják bátran önmagukat – egyszóval szabadok lehetnek. Ám a vágyak hamarosan szembesültek a kegyetlen valósággal, egy birodalom hadserege sorakozott föl, hogy eltiporja az ellenállást. Az eredmény nem volt kétséges, mégis megpróbáltak ellenállni és kitartani, amíg lehetett - kézifegyverekkel harcolva tankok ellen.

Akár 1848-ról, akár 1956-ról esik szó, a diákok időnként megkérdezik, miért is ünneplünk elbukott forradalmakat, miért nem gyásznapként emlékezünk ezekre a dátumokra. A válasz egyszerű: a forradalom első napjait az öröm határozza meg, a zsarnokság lerázásának mámoros érzése, a szabadság megélése. Az 1956-os forradalom és szabadságharc, bár vérbe fojtották, megrengette a világot, megkérdőjelezte a kialakult status quot. Ráadásul nem lehetett többé nyílt diktatúrával kormányozni az országot. Az akkor történtek alapozták meg mai demokráciánk születését és működését.

Iskolánkban ezúttal nem tartottunk központi ünnepséget, intimebb keretek között, osztályonként emlékeztünk meg erről a nevezetes dátumról. A legtöbb osztály október 20-ára szervezte meg a programját. Minden osztály dönthetett, hogyan szervezi meg a maga ünnepségét. Megtehették ezt – többek közt - önállóan készített műsorral, így tett a 9. A, 9. B, 12. C, 12. Af és a 11.A. A legtöbb osztály megnézett egy – a témához kapcsolódó – játék- vagy dokumentumfilmet (a játékfilmek közül Mészáros Márta A Temetetlen halott - Nagy Imre naplója c. művét, Sándor Pál Szerencsés Dánieljét, Goda Krisztina Szabadság, Szerelem c. alkotását, Vágvölgyi B. András Kolorádó Kidjét; a rendelkezésre álló dokumentumfilmek közül a Kóthy Judit - Topits Judit rendezőpáros nevével fémjelzett Forró ősz a hidegháborúban - Magyarország 1956-ban c. munkát, valamint Colin K. Gray és Megan Raney alkotását, A szabadság viharát), ennek a programnak elmaradhatatlan kelléke volt a filmet követő beszélgetés. Néhány osztály bejárta a forradalom és szabadságharc egyes budapesti helyszíneit, a 11. D osztály a 301-es parcellánál volt. A megemlékezés bármelyik módját is választották az osztályok, emlékezetes volt számukra ez a nap.

2010. október 12., kedd

Kolontár – volt egyszer egy iskola




(Diákok által készített film)



Kolontár Veszprém megyei község volt. Az első feljegyzés a faluról még Szent István korából származik (1019-ből). Túlélte a tatárjárást, a török hódoltság korát követően német gazdák vásárolták meg területét, mivel jó minőségű földje kedvezett a mezőgazdasági tevékenységnek. A településnek 1751 óta volt iskolája, Táncsics Mihály is tanított itt (1820 decemberétől fél évig volt segédtanító). A falu határában volt egy 58 hektáros víztározó, amelyet a horgászok mindig szívesen kerestek fel.

Ez a község többé nem létezik, pusztulását annak a gyárnak köszönheti, amely kenyeret adott a körzetben sok embernek, az Ajkai Timföldgyárnak. 2010. október 4-én fél egykor átszakadt a gyár vörösiszap-tározójának gátja. A mérgező áradat megindulására nem figyelmeztetett senki, hihetetlen gyorsasággal körülbelül 700 000 köbméter lúgos iszap árasztotta el a falut. A szennyezés a Torna-patak völgyében Devecser felé folyt tovább, Devecsert és az útjába kerülő további településeket, településrészeket tönkretette. Október 9-én reggel kiderült, hogy egész Kolontárt ki kell üríteni, mert tovább gyengült a zagytározó gátjának északi fala.

Kolontár nincs többé. 816 lakosából eddig 8 halt meg az ipari katasztrófa következtében, a szerencsésebbek rokonoknál, barátoknál húzzák meg magukat, a többiek ajkai befogadó-állomásokon kaptak segítséget. Lassan a remény is elszáll, hogy az egykor virágzó településen ismét otthonra lelhetnek.

Az iskola, ahol egykor Táncsics is tanított az enyészeté lett. Pedig egy közösség életében - legyen az kicsi vagy nagy - az utódok jelentik a reménységet.

Diákjaink is olvassák, nézik a híreket, döbbenetes számukra, hogy Magyarország a világ médiumaiban ezzel a szörnyű eseménnyel került a címoldalra, rólunk szólnak a hírek már több, mint egy hete a CNN és a BBC adásaiban.

Králik Samu 12. B osztályos tanuló nem akart többé ölbe tett kézzel ülni, úgy döntött, ahhoz a közösséghez fordul, amely az ő mindennapi életének legfontosabb színtere, az iskolához. Megkereste az IDB-t, hogy a segítségüket kérje. Melléjük állt a diákönkormányzat munkáját segítő tanárnő, Ugrai Ivánné. Elsősorban a helybeli általános iskolán szerettek volna segíteni. Először arra gondoltak, hogy tartós élelmiszereket és vegyvédelmi eszközöket visznek a helyszínre, Jecsmen Krisztián felajánlotta, segít abban, hogy mindezt Kolontárra szállítsák. Végül a Vöröskereszt és a helyi önkormányzat dolgozóival is beszéltek, és ekkor egyértelművé vált, hogy a pénzadománynak tudnák legnagyobb hasznát látni a rászorulók. Králik Samu, Fejős Attila és Marencsák Kitty készítettek egy rövid filmetűdöt, amelyben felhívták a Hunfalvy diákjainak figyelmét kezdeményezésükre.

Iskolánk igazgatója, Plánk Tibor nagyszerű és nemes  kezdeményezésnek találta a diákok elképzelését, lehetővé tette, hogy az elkészült kisfilmet kedden a hatodik órában minden diák láthassa. A filmben látható felhívás szövege a következő: „Iskolánk diákönkormányzata - a kolontári általános iskolával együttműködve – útjára indított egy segélyakciót, melyben a rászorultakat segítjük. Az áldozatoknak főként pénzbeli támogatásra van szükségük! Lehetőség szerint 200 Ft-tal mindenki járuljon hozzá a közös ügyhöz.”
Az adományokat október 12. és 15. között várjuk. Részletes információval az IDB titkárok és az osztályfőnökök szolgálhatnak. A közmondás szerint: „Kétszer ad, ki gyorsan ad.” Tegyünk így mi is.